Poczta Polska na skraju bankructwa. Operator otrzyma gigantyczną sumę z budżetu

Poczta Polska ma ogromne kłopoty finansowe. Pomóc utrzymać się na powierzchni spółce ma rekompensata z budżetu. Operator zawnioskował o kwotę 700 mln zł za straty poniesione w czasie pełnienia funkcji operatora wyznaczonego w latach 2021–2022.

Poczta Polska na skraju bankructwa. Operator otrzyma gigantyczną sumę z budżetu

fot. The_Pixel / / Shutterstock

Poczta Polska złożyła wniosku w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) o wypłatę rekompensaty za straty poniesione w czasie pełnienia funkcji operatora wyznaczonego w latach 2021–2022. Kwota odszkodowania ma wynieść około 700 mln zł, informuje „Rzeczpospolita”.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, resort już złożył wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w celu weryfikacji, który zaakceptował otrzymany dokument. W ten sposób spełniono wszystkie wymogi formalne znowelizowanej ustawy Prawo Pocztowe i pieniądze z tytułu rekompensaty mogą być przelane narodowego operatorowi. 

Obecnie Poczta Polska oczekuje na wypłatę środków z budżetu państwa. Moment przelewu pieniędzy zależy od decyzji Ministerstwa Administracji Publicznej. Na ten moment resort nie podał terminu, w którym planowany jest przelew dla Poczty.

Rekompensata zostanie przeznaczona na podwyżkę pensji minimalnej

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Rekompensata wypłacona z budżetu mogłaby zniwelować koszty, jakie firma poniosła w związku z podniesieniem ustawowej stawki pensji minimalnej, podkreśla dziennik. Wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej pobiera 80 proc. pracowników spółki. "Rocznie budżet na płace w 2024 r. skoczył bowiem właśnie o około 700 mln zł".

Poczta Polska zastawia nieruchomości 

Finansowe problemy Poczty Polskiej próbuje rozwiązać nowy prezes Sebastian Mikosz. W marcu firma zaciągnęła 1,2 mld zł kredytu pod dwie nieruchomości w Warszawie: działki przy ul. Towarowej oraz ul. Worcella. PKO Bank Polski udzielił pożyczki w wysokości 600 mln zł za każdy grunt. Dodatkowo Poczta wzięła jeszcze dwie pożyczki pod zastaw. – największej sortowni w kraju tj. węzła ekspedycyjno-rozdzielczego w Zabrzu (tzw. WER) oraz węzła ekspedycyjno-rozdzielczego we wrocławskim Oporowie. W ubiegłym roku spółka zastawiła już strategiczną infrastrukturę w Warszawie.

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *