Obajtek obiecał dymisję, gdy opozycja dojdzie do władzy. Czy dotrzyma słowa?

PiS wygrał wybory, ale to dość pyrrusowe zwycięstwo, skoro nie ma koalicjanta, z którym mógłby sformować rząd większościowy. Kilka miesięcy wcześniej prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiadał, że jest "członkiem PiS-u" i w zaistniałej sytuacji odejdzie sam, "bo ma swój honor". 

Obajtek obiecał dymisję, gdy opozycja dojdzie do władzy. Czy dotrzyma słowa?

fot. Piotr Guzik / / FORUM

We wtorkowy wieczór PKW ogłosiła oficjalnie wyniki wyborów. Wynika z nich jasno, że dotychczasowa opozycja, a więc Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica mają łącznie 248 głosów, a PiS – 194, któremu nawet 18 mandatów Konfederacji nie pomoże utrzymać władzy. To zapowiada trzęsienie ziemi w spółkach Skarbu Państwa, które opisaliśmy w artykule: "Karuzela prezesów, spadki dywidend i kursów. Koniec rządów PiS w spółkach Skarbu Państwa". 

Nie tak dawno, bo w marcu tego roku prezes Orlenu zapowiadał, że choć nie ma aspiracji politycznych, to "jest menedżerem z nadania PiS […] Nie da się Orlenu odciąć od polityki, zwłaszcza że to politycy tworzą programy gospodarcze, a działania naszej spółki, żeby były skuteczne, muszą być spójne z wizją na gospodarkę. Tak, jestem członkiem PiS. Mam prawo być w tym obozie".

Później zapytany o swoją przyszłość w razie wygranej opozycji, Obajtek powiedział w "Business Insider", że "nie będzie przenosił chorych planów, które doprowadzą do katastrofy tego kraju, więc trudno, żebym to firmował". I dodawał:

Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i mam swoją godność. 

Zarówno przed kampanią wyborczą, jak i w jej trakcie opozycja wielokrotnie podkreślała, że jeśli wygrają, zmienią prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa. M.in. jeden z punktów "100 dni KO" mówi o: "zwolnieniu wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje, a nie znajomości rodzinne i partyjne". Z kolei Trzecia Droga obiecywała odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa", w których "partyjnych nominatów" zastąpią fachowcy.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Opozycja zapowiada porządki. "Tłuste koty PiS" stracą pracę?

8 lat rządów PiS-u pokazało, że upartyjnić można wszystko – od państwowych spółek aż po różne instytuty. Zmiana władzy, a wszystko na nią wskazuje, oznacza porządki nie tylko w spółkach, ale i likwidację 17 różnego rodzaju podmiotów. "Są zbędne. Były jedynie przystawką dla pazernych działaczy PiS – mówi poseł Michał Szczerba.

WIĘCEJ…

Ostrzej opozycja wypowiadała się po wyborach. – Spółki przez wiele lat nie realizowały swoich misji […] Stały się przechowalniami dla pisowskich działaczy i ich rodzin – zaznaczał podczas wieczoru wyborczego w Onecie Andrzej Domański, poseł elekt i współtwórca programu gospodarczego PO. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *