Nielegalne kopanie kryptowalut w Naczelnym Sądzie Administarcyjnym

W siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie znaleziono urządzenia służące do kopania kryptowalut. Koparki działały ukryte w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej w budynku.

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego

fot. Wojciech Krynski / / Forum

Urządzenia o dużej mocy obliczeniowej służące do kopania kryptowalut odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – poinformował portal TVN. Sprzęt komputerowy, który zużywał ogromne ilości energii elektrycznej, ukryto w kanale wentylacyjnym na ostatnim piętrze sądu oraz w podłodze technicznej w innej części budynku.

Odkrycia koparek w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego dokonał pracownik techniczny. Jak donosi TVN, informacje na temat znalezienia urządzeń potwierdził w piśmie przesłanym do redakcji portalu sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA.

– O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali przez Naczelny Sąd Administracyjny funkcjonariusze policji, którzy podjęli odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczny – skomentował Marciniak.

Według ustaleń TVN maszyny zostały odkryte na przełomie sierpnia i września. Kilka tygodni po zabezpieczeniu znaleziska władze sądu rozwiązały umowę z firmą odpowiadającą za serwis techniczny budynku. Koparki posiadały modemy do łączenia się z internetem i nie korzystały z sieci dostępnej w gmachu. Głównym zarzutem, pod którego kątem toczy się śledztwo, jest więc kradzież prądu.

– Zdarzenie to nie wywołało skutków w postaci zagrożenia dla bezpieczeństwa danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – informuje sędzia Sylwester Marciniak. I dodaje, że powiadomiona została również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dochodzenie w sprawie "kopalni kryptowalut" w NSA nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ.

– Postępowanie zostało wszczęte z art. 278 par. 5 kodeksu karnego, czyli w sprawie kradzieży energii elektrycznej. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nie przedstawiono nikomu zarzutów – poinformował TVN prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodał, że obecnie trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia. – Prokuratura powołała biegłych z zakresu informatyki oraz elektryki i poboru mocy celem ustalenia ilości pobranej energii elektrycznej i w efekcie jej wartości – przekazał.

To nie pierwszy przypadek kopania kryptowalut w budynku polskiej instytucji publicznej. W 2021 roku okazało się, że w taki sposób do etatu dorabiał cywilny informatyk zatrudniony w Komendzie Głównej Policji. Proceder trwał w serwerowni budynku i odbywał się na służbowym sprzęcie oraz z wykorzystaniem prądu pracodawcy. Górnik został zwolniony, a jego sprawą zajęły się organy ścigania.

Koparki kryptowalut charakteryzują się bardzo wysokim zużyciem energii elektrycznej, które jest też głównym kosztem procesu. Im tańszy prąd, tym bardziej opłaca się z nich korzystać, toteż unikanie rachunków i podpinanie się "na lewo" do sieci to najpopularniejsze przestępstwa związane z kopaniem kryptowalut. Przykłady można znaleźć w każdym kraju świata od irańskich meczetów po estońską bazę lotniczą Ämari, w której stacjonują samoloty NATO. 

O kopaniu kryptowalut

Kopanie kryptowalut to proces polegający na rozwiązywaniu złożonych łamigłówek matematycznych, do którego wykorzystuje się moc obliczeniową specjalnie przystosowanych komputerów, nazywanych koparkami kryptowalut. W skrócie aktywność ta ma na celu zabezpieczenie i podtrzymanie funkcjonowania sieci określonej kryptowaluty np. bitcoina.

Górnicy, czyli osoby biorące udział w kopaniu kryptowalut, w zamian za swoją "pracę" są nagradzani nowymi jednostkami kryptowaluty, przyznawanymi im automatycznie przez sieć, jeżeli to akurat ich urządzenie znajdzie rozwiązanie kolejnej zagadki zabezpieczającej jej działanie. W ten sposób emitowane np. kolejne bitcoiny. W przypadku tej pierwszej i najpopularniejszej kryptowaluty wartość nagrody spada jednak co 4 lata, a podaż została ograniczona do 21 mln sztuk. Przez to ostatni bitcoin zostanie wykopany według szacunków ok. 2140 roku.

Na amerykańskiej giełdzie funkcjonują spółki prowadzące kopalnie kryptowalut. Do największych i najpopularniejszych należą Marathon oraz Riot Blockchain, ale warto zaznaczyć, że inwestowanie w ich akcje wiąże się z wyjątkowo dużym ryzykiem. Ich kurs jest bowiem w dużym stopniu powiązany z notowaniami cyfrowych aktywów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *