Czasu na wykorzystanie ulgi podatkowej na rok 2024 jest coraz mniej. Chociaż nie ma nowych korzyści, nadal należy sprawdzić, czy nie przeoczyliśmy okazji, które mogłyby pomóc w obniżeniu obciążeń podatkowych. Od pomocy rodzinnej po termomodernizację, jest to ostatnia szansa na oszczędności.
Pozostało tylko kilka dni na sfinalizowanie PIT za 2024 r. Przed złożeniem zeznania podatkowego lub jego automatycznym zatwierdzeniem przez organ podatkowy, zaleca się sprawdzenie, czy uwzględniłeś wszystkie dostępne ulgi podatkowe w swoim zeznaniu. Przedstawiamy zestawienie 10 najczęstszych preferencji podatkowych, które mogą pomóc obniżyć kwotę podatku do zapłaty.
1. Ulga rodzinna
Jedną z najbardziej preferowanych preferencji w polskim systemie podatkowym jest tzw. ulga prorodzinna . Ulga ta jest przeznaczona dla osób posiadających jedno lub więcej dzieci. Ulga na dzieci przysługuje również opiekunom prawnym oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Rocznie ulga ta może zmniejszyć podatek dochodowy o kwotę od 1112,04 zł do 2700 zł na każde dziecko. Rodzice mają prawo do ubiegania się o tę ulgę każdego roku do ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub kontynuowania nauki – jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia, pod warunkiem spełnienia wymogów dochodowych.
Zobacz takżeWypełnij PIT online i otrzymaj maksymalny zwrot podatku za 2024 rok.
Ponadto, jeśli całkowity podatek dochodowy nie pozwala na pełne odliczenie preferencji, niewykorzystana część może zostać zwrócona do wysokości kwoty zapłaconych składek ZUS . Ten „dodatkowy” zwrot nie jest naliczany automatycznie, więc musi zostać uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym.
2. Ulga rehabilitacyjna
Inna preferencja podatkowa – ulga rehabilitacyjna – pozwala na odliczenie wydatków poniesionych na rehabilitację lub związanych z ułatwieniem wykonywania zawodu.