Microsoft kłóci się z USA o zaległe podatki. Nawet jak na Big Tech są spore

Amerykańska skarbówka zażądała od Microsoftu zaległych za lata 2004 – 2013 podatków. To niebagatelna kwota nawet jak dla takiego koncernu. Mowa o około 29 mld dolarów. Big Tech już zakwestionował te wyliczenia. 

Microsoft kłóci się z USA o zaległe podatki. Nawet jak na Big Tech są spore

fot. Omar Marques / /  Zuma Press / Forum

Jak świat stary, tak firmy starają się płacić jak najmniejsze podatki. Od dawna gigantów technologicznych krytykowano za zgłaszanie niższych zysków w krajach o wysokich podatkach i analogicznie – wyższych w krajach o niższych stawkach. W ten sposób minimalizowały one obciążenia podatkowe.

Urząd skarbowy z USA prowadził wieloletni audyt i doszedł do wniosku, że Microsoft lokował zyski w różnych krajach, niezgodnie z jurysdykcją Jak się okazało, wyliczył sporą niedopłatę na rzecz skarbówki. Wynosi ona 28,9 mld dolarów plus kary i odsetki. 

ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Godne Polecenia, za 0 zł za otwarcie i prowadzenie. Bez warunków, bezterminowo, z bonusami do 2400 zł

Microsoft odpowiedział, że "zawsze przestrzega zasad i płaci podatki, które jesteśmy należni w USA i na całym świecie" cytuje BBC News. Od 2004 roku Microsoft zapłacił w USA 67 mld dolarów podatku.

Zdaniem Big Techu wyliczenia fiskusa nie biorą pod uwagę obniżki podatków, którą wprowadzono na mocy ustawy z 2017 roku o obniżkach podatków i zatrudnieniu jeszcze za czasów byłego prezydenta Donalda Trumpa. Już one na wstępnie obniżają należność o 10 mld dolarów. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Gigant zaznaczył też, że na wstępie spróbuje wyjaśnić te rozbieżności w urzędzie skarbowym (co jak szacuje CNN, może potrwać nawet kilka lat), a jeśli to nic nie da, nie cofnie się przed rozstrzygnięciem sądowym. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *