O podwyżkach w cenniku mBank informował już dawno, ale social media zapłonęły przez jeden szczegół. Podwyżki bowiem nie dotyczą klientów pochodzących z Ukrainy. mBank tłumaczy, dlaczego Polacy zapłacą więcej, a Ukraińcy nie.
Nowy cennik w mBanku zacznie obowiązywać od 3 kwietnia. Najważniejszą zmianą dla klientów będzie wyłączenie bankomatów sieci Euronet i Santander Bank Polska z warunków preferencyjnych wypłat dla swoich klientów. Za wypłatę gotówki z bankomatów tych firm trzeba będzie płacić prowizję lub wypłacać większe kwoty.
Jakby tego było mało, od 4 czerwca bank wprowadzi opłatę za wypłatę w bankomacie za pomocą Blika.
Zobacz także Polecamy: twój bank podnosi opłaty? Znajdź tańsze konto i odbierz bonusy. Sprawdź>>
W sieci pojawiły się zarzuty o "nierówne traktowanie" klientów przez mBank. Czarę goryczy przelał jeden szczegół wprowadzonych podwyżek – nie dotyczą one klientów pochodzących z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. Różnice dotyczą eKonta osobistego i eKonta osobistego UA. mBank tłumaczy taką, a nie inną decyzję.
Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank. Zgodnie z prawem (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat. Ich głównym celem jest walka z wykluczeniem finansowym. Może go założyć bezpłatnie każdy obywatel Unii Europejskiej. Na mocy ustawy obywatele Ukrainy mają prawo legalnego pobytu w Polsce i w związku z tym mogą założyć rachunki prowadzone na zasadach analogicznych jak PRP. Są to wyłącznie konta podstawowe, z ograniczonym zakresem usług. Także zalecenie KNF z marca 2022 r., które miało na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy określiło zakres tych kont oraz to, że będą bezpłatne.
22 lutego 2024 r. weszła w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wydłuża do 30 czerwca 2024 r., termin, do którego ich pobyt na terenie RP uznaje się za legalny. To wpływa na okresy obowiązywania umów o rachunki dla obywateli Ukrainy. Po tym okresie klienci otrzymają oferty przeniesienia na standardową taryfę. Stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa oraz komunikatów KNF.
– przekazała redakcji Bankier.pl Emilia Kasperczak, Ekspertka ds. relacji z mediami w mBanku.
Przeczytaj także
Podwyżki nie tylko dla klientów indywidualnych. Inwestorzy też zapłacą więcej
Oprac. JM