We wtorek pierwsza kryptowaluta przeszła największą jednodniową korektę od jesieni 2022 roku, a dzień wcześniej na jednej z giełd z dźwignią cena bitcoina spadła w ciągu 10 minut do 8900 USD. Trwające spadki mają kilka przyczyn.
Bitcoin przechodzi korektę. We wtorek 19 marca kurs najważniejszej kryptowaluty spadł o 8%, lądując poniżej progu 62 000 USD. To największy jednodniowy spadek notowań bitcoina od upadku giełdy kryptowalut FTX 9 listopada 2022 roku. Cyfrowe aktywo straciło wtedy 14%.
14 marca kurs bitcoina osiągnął swój rekord wszech czasów na poziomie 73 738 USD. Od tego dnia kryptowaluta straciła już 15%. Portal CoinDesk wskazał, że za trwającą korektą stoi kilka czynników. Wśród nich znajduje się odpływ pieniędzy z funduszy ETF na bitcoina.
Zgodnie z danymi firmy inwestycyjnej Farside we wtorek 19 marca z bitcoinowych funduszy ETF wypłacono 326 mln USD. To największy jednodniowy odpływ środków, który odnotowano od ich startu 11 stycznia 2024 r. Dzień wcześniej – w poniedziałek 18 marca – fundusz ETF Grayscale dotknęły rekordowe wypłaty 643 mln USD.
18 marca miał także miejsce flash crash na giełdzie kryptowalut BitMEX. Błyskawiczny krach wywołany zleceniem sprzedaży 850 BTC o wartości 55,5 mln USD sprawił, że cena bitcoina spadła na tej platformie do 8900 USD w ciągu 10 minut, po czym wróciła do 67 000 USD. Doprowadziło to do masowej likwidacji lewarowanych pozycji.
Dźwignia finansowa jest wskazywana jako kolejna z przyczyn trwającej korekty bitcoina. Zgodnie z danymi platformy CoinGlass wysoka zmienność kryptowalut doprowadziła w ciągu ostatnich 24 godzin do likwidacji lewarowanych pozycji o wartości przekraczającej 600 mln USD (stan na godzinę 8:00 20 marca).
Reasons for the crash, in order of importance
(for those who need them)
#1 Too much leverage (funding matters)
#2 ETH driving market south (market decided ETF not passing)
#3 Negative BTC ETF inflows (careful, data is T+1)
#4 Solana shitcoin mania (it went too far)— Alex Krüger (@krugermacro) March 20, 2024
Kryptowalutowi analitycy uważają, że za spadkiem notowań stoją również topniejące nadzieje na rejestrację ETF-ów typu spot na etherem. Wnioski o dopuszczenie do obrotu w USA pierwszych giełdowych funduszy inwestujących w drugą największą kryptowalutę oczekują na decyzję Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Termin rozpatrzenia wniosków minie w maju. W poniedziałek 19 marca analitycy Bloomberga zmniejszyli swoje szacunki prawdopodobieństwa dla zatwierdzenia ETF-ów ETH zgodnie z harmonogramem z 70% do 30%. W efekcie druga największa kryptowaluta przechodzi obecnie jeszcze dotkliwszą korektę niż bitcoin. Ostatniej doby notowania ethereum spadły do 3130 USD, tracąc 21,75% od osiągniętego przed tygodniem poziomu 4000 USD.
Kryptowalutowi inwestorzy oczekują na środową decyzję Fedu w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rynek jest przekonany, że zostaną one utrzymane na niezmienionym poziomie. Istotne będą wnioski płynące z wystąpienia prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Konferencja prasowa może rozwiać wątpliwości, czy Fed widzi wciąż możliwość obniżki stóp procentowych w USA w tym roku, czemu może przeszkadzać wyższa od przewidywanej inflacja odnotowana w lutym.
W dalszym terminie na notowania kryptowalut może wpłynąć zbliżający się halving bitcoina, do którego pozostał niecały miesiąc. 19 kwietnia dzienna podaż najważniejszego cyfrowego aktywa zmniejszy się o połowę. Historycznie te cykliczne zmiany zaprogramowane w sieci bitcoina prowadziły do wzrostów kursu kryptowaluty. Inwestorzy liczą, że stanie się tak ponownie.