Emerytury, wypadki i sztuczna inteligencja. mObywatel z ciekawymi nowymi funkcjami

Sejm zatwierdził wszystkie zmiany w ustawie dotyczące aplikacji mObywatel, które wprowadzają do aplikacji dodatkowe funkcje, takie jak mStłuczka i wirtualny asystent oparty na modelu sztucznej inteligencji.

Emerytury, wypadki i sztuczna inteligencja. mObywatel z ciekawymi nowymi funkcjami

zdjęcie: Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock

Poprawki Senatu, które poparli posłowie w środę, mają charakter zarówno legislacyjny, jak i redakcyjny. Poprawka ta zostanie teraz przekazana prezydentowi.

Zmiany w ustawie o aplikacji mObywatel zakładają dodanie takich funkcjonalności jak mLegitymacja dla nauczycieli i uczniów oraz usługa mStłuczka.

Zobacz także: Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Oblicz składkę

Ponadto, nowelizacja ma na celu poszerzenie zakresu korzystania przez obywateli z usług mobilnych w ramach tego narzędzia. Aplikacja mObywatel będzie zawierać wirtualnego asystenta opartego na modelu sztucznej inteligencji. Asystent będzie mógł na przykład napisać list i przedstawić go użytkownikowi aplikacji do zatwierdzenia.

Aplikacja ułatwi również użytkownikom generowanie raportu o sprawcy zdarzenia drogowego – tzw. mStłuczka. Dodatkowo, nowelizacja umożliwia podpisywanie dokumentów podpisem kwalifikowanym lub zaufanym. To rozszerzenie umożliwi weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.

Niniejsza nowelizacja ustawy o programie mObywatel jest częścią pierwotnego pakietu dziewięciu ustaw deregulacyjnych.

mObywatel będzie również pobierał informacje z Centralnego Systemu Informacji Emerytalnej. Sejm zatwierdził tę decyzję w środę. Przewidywane oszczędności z integracji danych z aplikacją mObywatel szacowane są na 167,5 mln zł do 2032 roku.

262 posłów poparło poprawkę, a 171 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. Poprawka trafi teraz do Senatu.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski wyjaśnił na posiedzeniu komisji sejmowej, że rozszerzenie aplikacji mObywatel o informacje emerytalne nie będzie generować żadnych kosztów dla budżetu państwa , gdyż wdrożenie danych emerytalnych do aplikacji będzie realizowane w ramach projektu Narodowego Planu Odbudowy oraz dofinansowania UE na rzecz rozwoju cyfrowego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *