Udar mózgu można mieć też w młodym wieku. Opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, niewyraźna mowa – to typowe objawy udaru.
Urszula Lesman
Amsterdam University Medical Center (UMC) otrzymał od Komisji Europejskiej grant w wysokości 10 mln euro na opracowywanie tzw. cyfrowych bliźniaków w celu oceny najlepszego leczenia pacjentów po udarze. Naukowcy z Amsterdamu stworzyli zespół naukowców z 12 krajów.
– „Cyfrowy bliźniak” to symulator, dzięki któremu lekarzom ma być łatwiej podjąć decyzję o właściwym leczeniu pacjentów z udarem. „W ramach tego projektu chcemy najpierw przetestować leczenie poszczególnych pacjentów po udarze na cyfrowym bliźniaku. Lekarze będą w stanie zobaczyć w symulacji, które leczenie działa, a które nie – mówi profesor Henk Marquering, specjalista od translacyjnej sztucznej inteligencji na UMC.
Jak wyjaśnia Alfons Hoekstra, profesor nauk obliczeniowych na Uniwersytecie w Amsterdamie, „cyfrowy bliźniak” to rzeczywisty model, pacjenta a nie abstrakcyjna animacja. – Wprowadzamy wszystkie dane: ciśnienie krwi, rytm serca, informacje ze skanu mózgu i inne dane medyczne pacjenta po udarze. Następnie generowany jest rodzaj ‘cyfrowego bliźniaka’, na którym możemy symulować leczenie – opisuje.
Symulacja może być bardzo pomocna w usuwaniu skrzepów w przypadku udaru niedokrwiennego. Lekarze mogą dzięki niej sprawdzić, czy określone leczenie pozostawi zakrzep nienaruszony, czy też ulegnie on niebezpiecznej fragmentacji. – Dzięki symulacji pacjent otrzymuje optymalne leczenie – zaznaczył profesor neuroradiologii na UMC, Charles Majoie.
Naukowcom potrzeba około 4 lat pracy nad nową aplikacją, tak by można było ją wdrożyć a następnie zacząć tworzyć modele „cyfrowych bliźniaków” pacjentów.