Rozwój technologii broni laserowej może teraz przyspieszyć. Jest bardziej ekonomiczna i precyzyjna niż tradycyjna, a przeszkody w jej rozwoju znikają.
Paweł Rożyński
Reklama
Naukowcy z Instytutów Nauk Fizycznych w Hefei, przy Chińskiej Akademii Nauk, twierdzą, że opracowali największy na świecie kryształ selenku baru i galu (BGSe), posiadający średnicę 60 milimetrów. Kryształ ten przekształca energię lasera o krótkiej fali podczerwieni w wiązki średniej i dalekiej podczerwieni. Co istotne, te fale potrafią skutecznie przenikać przez atmosferę przy minimalnych stratach energii. Dotychczas stanowiło to jedną z głównych przeszkód w używaniu broni laserowej, której efektywność była ograniczona w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub wysokiego stężenia pyłów.
Reklama Reklama
Jak powstał ten niezwykły kryształ? Jakie ma właściwości?
Kryształ ten jest odporny na obciążenia energetyczne – wytrzymuje intensywność promieniowania do 550 megawatów na centymetr kwadratowy, co stanowi około dziesięć razy więcej niż próg uszkodzeń dla większości materiałów wykorzystywanych w armii. Oznacza to, że może przepuścić niezwykle intensywną wiązkę lasera bez uszkodzenia układu optycznego. Ta odporność sprawia, że kryształ nadaje się do zastosowań w laserach o ultrawysokiej mocy, które wcześniej zawodziły z powodu uszkodzeń wewnętrznych, jak miało to miejsce podczas testu Marynarki Wojennej USA w 1997 roku, kiedy to laser średniej podczerwieni uszkodził swoje komponenty podczas próby trafienia satelity.
„To największy dotychczas zgłoszony przykład takiego kryształu na świecie” – napisali badacze pod przewodnictwem fizyka Wu Haixina w recenzowanym artykule opublikowanym w „Journal of Synthetic Crystals”. Pierwszy taki, choć znacznie mniejszy kryształ został stworzony przez chińskich naukowców w 2010 roku i od razu wzbudził zainteresowanie wojskowych badaczy na całym świecie ze względu na swoje unikalne właściwości. Zwracają oni uwagę, że zachodnie laboratoria nie były w stanie wytworzyć podobnego materiału tej wielkości i czystości.
Wytworzenie tak dużego i stabilnego kryształu nie jest łatwe.