Bezlitosny spadek z 30 miliardów do 50 milionów dolarów. Nikola bankrutuje, Tesla pozostaje

Oczekiwano, że będzie to triumfalna narracja na giełdzie i rywal Tesli – stąd nazwa firmy, zainspirowana słynnym wynalazcą. Nikola nie wywiązała się ze swoich zobowiązań, jej założyciel został uwięziony za oszukiwanie inwestorów, a ceny akcji gwałtownie spadły. Saga tego producenta elektrycznych ciężarówek zakończyła się bankructwem firmy.

Bezlitosny spadek z 30 miliardów do 50 milionów dolarów. Nikola bankrutuje, Tesla pozostaje

fot. MASSIMO PINCA / / FORUM/Reuters

W środę 19 lutego Nikola oficjalnie złożyła wniosek o upadłość i obecnie stara się zlikwidować swoje aktywa. Producent pojazdów elektrycznych, zmagający się z odzyskaniem i przywróceniem swojej nadszarpniętej reputacji z powodu skandalu giełdowego, stanął w obliczu nieprzezwyciężalnych wyzwań makroekonomicznych i malejącego zainteresowania elektromobilnością. Malejący popyt, szybko wyczerpujące się rezerwy gotówkowe i trudności finansowe doprowadziły do zamknięcia historii firmy, która kiedyś szczyciła się wyższą wyceną niż Ford.

„Upadek Nikola jest wynikiem licznych wyzwań, z którymi się zetknęła, a także zaostrzającej się konkurencji, przeszkód operacyjnych i znacznych wydatków związanych z całym sektorem pojazdów elektrycznych. Wszystko to się zbiegło” – zauważyła Sarah Foss, szefowa działu prawnego w firmie zajmującej się analizą kredytową i restrukturyzacją Debtwire, w oświadczeniu dla Reuters.

Według dokumentów złożonych w Sądzie Upadłościowym Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Delaware, aktywa Nikoli są wyceniane na kwotę od 500 milionów do 1 miliona dolarów. Głównym aktywem jest zakład produkcyjny ciężarówek w Coolidge w Arizonie, gdzie firma twierdzi, że może produkować 2400 pojazdów rocznie, pracując na trzy zmiany.

Jednocześnie w swoim wniosku o upadłość Nikola ujawniła, że jej zobowiązania wynoszą od 1 do 10 miliardów dolarów. W momencie składania wniosku firma miała 47 milionów dolarów w gotówce. Dla porównania, we wrześniu poprzedniego roku firma miała 198 milionów dolarów w gotówce i prognozowała, że zakończy 2023 rok z 464 milionami dolarów, co podkreśla szybką erozję jej sytuacji finansowej.

Spadek operacyjny spółki odzwierciedla się również w wynikach jej akcji. Od debiutu na giełdzie NASDAQ prawie pięć lat temu akcje Nikoli spadły o 99,85%. W 2020 r., w szczytowym momencie, kapitalizacja rynkowa spółki przekroczyła

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *