Sondaż: Czy Polacy chcą zdejmowania krzyży w urzędach?

Choć ponad połowa badanych źle ocenia decyzję Rafała Trzaskowskiego o usunięciu krzyży w ratuszu, nie widać, by miało to negatywy wpływ na sondaże poparcia partyjnego.
Sondaż: Czy Polacy chcą zdejmowania krzyży w urzędach? - INFBusiness

70 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej popiera usuwanie symboli religijnych z instytucji publicznych

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Decyzja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o usunięciu krzyży i symboli religijnych ze stołecznego ratusza wywołała burzę. – Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią, ale Polska jest państwem świeckim, a Warszawa jest tego państwa stolicą – tłumaczył wówczas te działania prezydent miasta. Nie wiadomo jednak, czy ta decyzja przełoży się na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego i prezydenckich.

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał o to Polaków (między 23 a 24 maja). I aż 43,9 proc. ankietowanych oceniło tę decyzję źle, a kolejne 12,1 proc. – raczej źle. Pozytywne zdanie ma o tym 35,2 proc. respondentów – przy czym 22 proc. ocenia to zdecydowanie dobrze.

1

Rzeczpospolita

Znaczenie gorzej tę decyzję oceniają mężczyźni niż kobiety. Niemal połowa panów uważa ją za zdecydowanie złą, podczas gdy oburzonych nią pań było 39 proc. Również 43 proc. kobiet było z tego powodu zadowolonych, podczas gdy wśród mężczyzn dobrze oceniło tę decyzję 28 proc.

Krzyże dzielą Polaków. Opinie tożsame z deklaracjami poparcia politycznego

Te działania prezydenta Warszawy popierają osoby w średnim wieku oraz po 70. roku życia. Ciekawie podchodzą do sprawy młodzi (18–29 lat), bo ich głosy zarówno „za”, jak i „przeciw” rozłożyły się po równo. Widać także, że akceptacja dla tej decyzji rośnie wraz z wykształceniem, bo aż 66 proc. osób z wykształceniem podstawowym ocenia tę decyzję zdecydowanie źle, podczas gdy w grupie osób po studiach odsetek ten spada do 21 proc.

Oburzeni tą decyzją są przede wszystkim widzowie Polsatu (71 proc.) i TVP (67 proc.). Znacznie liberalniej podchodzą do tego osoby czerpiące wiedzę o świecie z TVN 24 i TVN (program „Fakty”) – te działania kwestionuje odpowiednio 42 proc. i 33 proc. respondentów.

56 proc.

tylu ankietowanych w badaniu IBRiS oceniło decyzję o zdjęciu krzyży negatywnie

Co nietrudno przewidzieć, 79 proc. osób wierzących i praktykujących regularnie, a także 59 proc. wierzących i praktykujących nieregularnie ocenia te działania negatywnie. Pozytywnie – 64 proc. niewierzących i niepraktykujących. Choć w tej ostatniej grupie osób można zauważyć, że aż co czwarty respondent wskazuje: „zdecydowanie źle”.

Opinie o działaniach Rafała Trzaskowskiego są spójne z poglądami politycznymi respondentów. I tak, aż 98 proc. wyborców PiS i 95 proc. głosujących na Konfederację wyraża się o nich negatywnie. Takiego samego zdania jest także 38 proc. elektoratu Trzeciej Drogi. Ale już głosujący na Koalicję Obywatelską podchodzą do tego spokojniej – 70 proc. popiera usuwanie symboli religijnych z instytucji publicznych. Przeciwko jest co piąty ankietowany głosujący na KO.

Mieszane uczucia mają wyborcy Nowej Lewicy. Co prawda nikt nie ocenił tego zdecydowanie źle, ale już jako „raczej źle” 22 proc., a kolejne 14 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Czy to przełoży się na wyniki wyborów? Na razie nie widać tego w sondażach, bo ostatni sondaż poparcia, także IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, pokazał, że KO znalazła się na pozycji lidera z wynikiem 31,8 proc. PiS otrzymałby w tym plebiscycie 30,3 proc. głosów. Komentujący wówczas ten sondaż specjalista od wizerunku dr Mirosław Oczkoś stwierdził, że nie widać, by nastąpił w nim „efekt Trzaskowskiego”, nawiązując do zarządzenia prezydenta stolicy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *