Kalendarzowa zima w pełni, ale jak do tej pory w zdecydowanej części kraju była ona dosyć ciepła, a opady śniegu nie były duże. Czy w lutym nastąpi zmiana? Czy można liczyć na mroźną i śnieżną aurę? Oto prognoza pogody na luty.
Pogoda na luty. Czy będzie śnieg i mróz?
Joanna Kamińska
Prognoza pogody na luty przedstawiona została przez IMGW. Ponadto znaleźć ją można w prognozach amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA).
Prognoza pogody na luty: Będzie dosyć ciepło?
Jakiej pogody należy spodziewać się w lutym? Odpowiedzi na to pytanie szukać można w przedstawionej 22 stycznia przez IMGW numerycznej prognozie długoterminowej anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu atmosferycznego względem średniej z lat 1991-2020. Obejmuje ona nadchodzące pięć tygodni od poniedziałku 27 stycznia do niedzieli 2 marca.
Zgodnie z nią, przełom stycznia i lutego ma być wyjątkowo ciepły. W tygodniu od 27 stycznia do 2 lutego w całym kraju anomalia średniej temperatury powietrza ma być dodatnia i mieścić się w granicach od 3,8 stopnia Celsjusza na południowym zachodzie do nawet 7 stopni Celsjusza na południowym wschodzie.
Kolejny tydzień (od 3 do 9 lutego) w całej Polsce również charakteryzować ma się dodatnią anomalią temperatury, jednak ma być ona nieco niższa – od 1,4 st. C na krańcach południowych do 4,2 st. C na północnym wschodzie.
Kolejne tygodnie lutego oraz przełom lutego i marca – zgodnie z prognozami IMGW – mają być nieco chłodniejsze. Anomalia średniej temperatury nadal ma być dodatnia, jednak nie przekroczy już 3,1 st. C. Natomiast w tygodniu od 24 lutego do 2 marca na krańcach południowych prognozowana jest anomalia ujemna (-0,4 st. C).
Pogoda na luty. Są szanse na śnieg?
Jak wynika ze wspomnianej długoterminowej prognozy IMGW, pogoda w lutym nie powinna zaskoczyć dużą ilością opadów. Najwięcej ma ich wystąpić w tygodniu od 3 do 9 lutego. W całej Polsce opadów ma być wówczas więcej niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadów ma mieścić się wówczas w przedziale od 109 proc. na północy do 178 proc. na południu.
W pozostałych tygodniach lutego na przeważającym obszarze kraju opadów ma być mniej niż wynosi norma wieloletnia. W związku z tym należy spodziewać się, że luty będzie miesiącem dosyć suchym. Tym samym szanse na opady śniegu nie są duże.
Pogoda na luty według NOAA
Podobna pogoda na luty wyłania się z prognoz amerykańskiej NOAA. Jak donosi serwis twojapogoda.pl – według prognoz anomalii temperatury prognozowanych na luty i przygotowanych przez NOAA – temperatura powietrza na zdecydowanym obszarze Polski będzie od 1 do 2 stopni Celsjusza wyższa niż norma wieloletnia. Natomiast w północno-wschodniej części kraju będzie nawet od 2 do 3 st. C powyżej tej normy.
Zgodnie z prognozami NOAA luty ma być suchy, zwłaszcza w Polsce południowej i południowo wschodniej. Tam spodziewać można się sumy opadów na dobę mniejszych o 0,2-0,8 litra na metr kwadratowy.
Eksperymentalna prognoza IMGW na luty
Pogoda na luty przedstawiona została również przez IMGW w eksperymentalnej prognozie długoterminowej temperatury i opadu na okres od lutego do maja 2025.
Jak można w niej przeczytać, w lutym „w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020”. Należy więc spodziewać się, że luty będzie miesiącem ciepłym i mokrym.
Zgodnie więc z tą prognozą, szanse na opady w lutym są większe. Analizując tę prognozę trzeba jednak mieć na uwadze – co podkreśla IMGW – „[…] że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego”.