„Czy Rosja powinna zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z agresją na Ukrainę?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wassilij Nebenzia, przedstawiciel Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Rada Bezpieczeństwa ONZ jest jednym z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na RB ONZ ciąży odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Rada może nakładać sankcje na państwa członkowskie.
Rada Bezpieczeństwa ONZ: Rosja jest w stanie zablokować każdą rezolucję przeciwko sobie
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi pięciu członków stałych – USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Rosja jako sukcesor ZSRR i 10 członków niestałych, których kadencja w Radzie trwa dwa lata.
Każdy z członków stałych dysponuje prawem weta – co w praktyce oznacza, że żadna rezolucja niezgodna z ich interesem nie może zostać przyjęta przez Radę. To m.in. dlatego Rada nie nałożyła sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.
Przy okazji dyskusji o potrzebie zreformowania ukształtowanych po zakończeniu II wojny światowej instytucji ONZ pojawiły się postulaty, by usunąć Rosję z Rady. Mówił o tym m.in. prezydent Finlandii, Alexander Stubb.
Rada Bezpieczeństwa ONZ
Stubb proponował, aby aby liczbę stałych członków RB powiększyć do 10, włączając na stałe do Rady jedno państwo Ameryki Łacińskiej, dwa z Afryki i dwa z Azji.
W rozmowie z agencją Reutera prezydent Finlandii mówi też, że „żadne państwo samo nie powinno mieć prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”. Zdaniem prezydenta Finlandii z Rady Bezpieczeństwa powinny być też usuwane państwa, które prowadzą nielegalną wojnę „taką, jaką Rosja prowadzi obecnie na Ukrainie”.
Gdyby do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ miało dojść, musiałoby ją zatwierdzić liczące 193 państwa Zgromadzenie Ogólne ONZ większością 2/3 (co najmniej 128 państw).
Sondaż: 79 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy – ich zdaniem – Rosja powinna zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z agresją na Ukrainę.
„Tak” odpowiedziało 74,7 proc. badanych.
Odpowiedzi „nie” udzieliło 8,6 proc. respondentów.
Zdania w tej sprawie nie ma 16,7 proc. ankietowanych.
– Częściej za usunięciem Rosji z tej instytucji są mężczyźni (77%), osoby powyżej 50 lat (79%) oraz badani o wykształceniu średnim (76%). Tego samego zdania są najczęściej respondenci o dochodzie od 5001 do 7000 PLN netto (82%) oraz osoby z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (81%) – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1-2 października 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.