Pogoda na Wielkanoc 2025: IMGW podał pierwsze prognozy

Wielkanoc w tym roku wypada dopiero 20 i 21 kwietnia. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można liczyć na prawdziwie wiosenną pogodę. IMGW przedstawił pierwsze wstępne prognozy dotyczące warunków atmosferycznych na święta. Czego możemy się spodziewać?
Pogoda na Wielkanoc 2025: IMGW podał pierwsze prognozy - INFBusiness

Wielkanoc 2025: IMGW ujawnia pierwsze prognozy pogody

Foto: Mariusz Stoszewski / Adobe Stock

Joanna Kamińska

Pogoda na Wielkanoc w ostatnich latach często bardziej przypominała warunki z Bożego Narodzenia. Bywało zimno, a w niektórych rejonach występowały nawet opady śniegu. Czy w tym roku aura podczas Świąt Wielkanocnych będzie bardziej przyjazna? Możemy liczyć na słońce i wyższe temperatury? Odpowiedzi na te pytania, przynajmniej częściowo, mogą przynieść najnowsze prognozy IMGW, które obejmują najbliższe pięć tygodni – od 24 marca do 27 kwietnia – a więc również okres Wielkanocy.

Pogoda na Wielkanoc: Czy będzie zimno?

Z prognoz IMGW wynika, że temperatury w drugiej połowie kwietnia będą, jak na tę porę roku, stosunkowo niskie. Anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do norm z lat 1991-2020 w tygodniu od 14 do 20 kwietnia ma wynosić od -0,8 stopni Celsjusza w niektórych rejonach zachodnich do 1,3 stopnia Celsjusza na południowym wschodzie. W kolejny tydzień z kolei ma wynieść od -3,1 do 0 stopni Celsjusza, co oznacza, że należy spodziewać się dni chłodniejszych niż zazwyczaj o tej porze roku.

Średnia maksymalna temperatura powietrza w tygodniu od 14 do 20 kwietnia ma wynosić od 10 stopni Celsjusza na północy oraz na krańcach południowych do 15 stopni Celsjusza na południowym wschodzie. Średnia minimalna temperatura natomiast ma wynosić od 2 stopni Celsjusza na krańcach południowych do 6 stopni Celsjusza na południu. Podobne wartości maksymalnych i minimalnych temperatur można oczekiwać w kolejnym tygodniu kwietnia.

Prognoza pogody na Wielkanoc: Możliwe opady deszczu

Według najnowszych prognoz IMGW, Wielkanoc może okazać się dość deszczowa. Suma opadów w drugiej połowie kwietnia w niemal całym kraju ma być wyższa niż norma wieloletnia. Tylko w tygodniu od 14 do 20 kwietnia, na krańcach południowych, ma mieścić się w granicach normy. 

Anomalia sumy opadów w tygodniu od 14 do 20 kwietnia ma wynosić od 87 proc. w niektórych miejscach na wschodzie do 150 proc. na północy. Największe wartości opadów atmosferycznych można spodziewać się w Polsce północno-wschodniej, centralnej oraz południowej (od 10 do 20 mm).

W tygodniu od 21 do 27 kwietnia anomalia opadów ma wynosić od 128 proc. na krańcach południowych do nawet 331 proc. na południowym wschodzie. Suma opadów atmosferycznych w tym tygodniu ma mieścić się w przedziale od 11 mm w niektórych miejscach na północy i południowym zachodzie do 22 mm na krańcach południowych.

Prognoza długoterminowa na Wielkanoc może się zmienić

Prognoza pogody na Wielkanoc została opracowana przez IMGW z zastosowaniem modelu ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych), a dokładniej ECMWF EPS 46.

IMGW przypomina, że ta prognoza ma charakter jedynie orientacyjny, „[…]  jest eksperymentalna i odnosi się do średniego przebiegu dla całego prognozowanego obszaru i danego okresu prognostycznego”. Błędy i różnice w tego typu prognozach mogą wynikać na przykład z wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *