Za niecały tydzień swój zimowy wypoczynek rozpoczną uczniowie z pięciu województw. Czy będą mogli liczyć na prawdziwie zimową aurę ze śniegiem i mrozem? Czy raczej powinni nastawić się na dosyć ciepłe i deszczowe dni? Oto, jaka pogoda na początek ferii wyłania się ze wstępnych prognoz IMGW.
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza nieco szczegółów
Joanna Kamińska
Pierwsza tura ferii zimowych rozpocznie się już w poniedziałek 20 stycznia. Swój dwutygodniowy wypoczynek rozpoczną wówczas dzieci i młodzież z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Z kolei 27 stycznia dołączą do nich uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jaka pogoda na początek ferii? Czy od 20 stycznia do 2 lutego można liczyć na śnieg i mróz?
Najnowsza długoterminowa prognoza numeryczna opublikowana 12 stycznia przez IMGW na portalu X to prognoza na najbliższe pięć tygodni od poniedziałku 13 stycznia do niedzieli 16 lutego. Tym samym obejmuje cztery pierwsze tygodnie rozpoczynających się 20 stycznia ferii zimowych. Jest to prognoza anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu atmosferycznego względem średniej z lat 1991-2020.
Zgodnie z nią, pogoda na początek ferii może nieco zaskoczyć. W pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku, a więc w okresie od 20 do 26 stycznia, w całym kraju spodziewać należy się dodatniej anomalii średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej z lat 1991-2020. Anomalia ta mieścić ma się w przedziale od 1,4 stopnia Celsjusza na krańcach południowych do nawet 5 stopni Celsjusza w północno-wschodniej Polsce. Podobnie sytuacja ma wyglądać w kolejnym tygodniu ferii zimowych (od 27 stycznia do 2 lutego). Anomalia średniej temperatury powietrza ma wynieść od 1,7 stopnia Celsjusza na krańcach południowych do 3,7 stopnia Celsjusza na północy i w południowo-wschodniej części kraju.
Dosyć wysokim temperaturom na początku ferii towarzyszyć ma niewiele opadów. Jak wynika z długoterminowej prognozy IMGW, w pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku, a więc od 20 stycznia, opadów ma być mniej, niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadów ma mieścić się wówczas w przedziale od 23 do 59 proc. W następnym tygodniu opadów ma być nieco więcej (od 42 do 92 proc.), jednak nadal ich ilość nie ma przekroczyć normy wieloletniej.
Pogoda na kolejne tygodnie ferii: Czy w lutym będzie prawdziwa zima?
Jak wynika ze wspomnianej długoterminowej prognozy IMGW, pogoda w czasie dwóch kolejnych tygodni ferii ma się nieco zmienić i może bardziej zacząć przypominać tę zimową. W tygodniu od 3 do 9 lutego anomalia średniej temperatury powietrza ma być nadal niemal w całym kraju dodatnia, jednak mieścić ma się w granicach od 1,2 do 3,2 stopnia Celsjusza. Na krańcach południowych prognozowana jest natomiast anomalia ujemna (-0,2 stopnia Celsjusza). W kolejnym tygodniu (od 10 do 16 lutego) wartości średniej anomalii będą zbliżone i wyniosą od 0,2 do 3 stopni Celsjusza.
W dwóch pierwszych tygodniach lutego spodziewać należy się większej ilości opadów. Zwłaszcza w tygodniu od 3 do 9 lutego na sporym obszarze kraju opadów ma być więcej, niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020 – od 101 proc. w Polsce zachodniej i centralnej do 154 proc. na północy. Najmniej opadów wystąpić ma w tym czasie w południowo-wschodniej części kraju (od 65 do 75 proc.) W następnym tygodniu opadów ma być ponownie mniej. Na zdecydowanym obszarze kraju ma ich być od 54 do 91 proc. w stosunku do normy wieloletniej. Jedynie na północy spodziewać należy się większej ilości opadów (120 proc. w stosunku do normy wieloletniej).
Pogoda na początek ferii: Śniegu „nawet o metr mniej niż o tej porze normalnie bywa”
Nieco szczegółów dotyczących tego, jaka czeka nas pogoda na początek ferii, zdradził również w rozmowie z Polskim Radiem Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. Zaznaczył on, że zgodnie ze wstępnymi prognozami, w okresie od 20 stycznia należy spodziewać się temperatur powyżej normy wieloletniej, co zapowiadać może delikatne ocieplenie.
Rzecznik IMGW odniósł się również do tematu śniegu i przyznał, że jak na styczeń to jest go za mało: – W górach to nawet o metr mniej niż o tej porze normalnie bywa – dodał.
Zapowiedzi IMGW oznaczają, że pogoda na początek ferii raczej nie ucieszy amatorów prawdziwej zimy. Nie należy spodziewać się silnych mrozów i intensywnych opadów śniegu.