Czy Jan Paweł II wciąż jest autorytetem dla Polaków? Znamy wyniki nowego sondażu

Zdecydowana większość osób badanych przez IBRiS postrzega Jana Pawła II jako istotną postać i autorytet. Papież Polak stanowi ważny punkt odniesienia również dla najmłodszej grupy respondentów oraz znacznej liczby osób, które określają się jako niewierzące.
Czy Jan Paweł II wciąż jest autorytetem dla Polaków? Znamy wyniki nowego sondażu - INFBusiness

Pomnik Jana Pawła II w Krakowie na Starym Mieście

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Tomasz Krzyżak

20 lat temu – 2 kwietnia 2005 r. – zmarł Jan Paweł II, jedna z najważniejszych postaci w dziejach Polski, jedyny Polak, który został papieżem. W trakcie swojego prawie 27-letniego pontyfikatu uznawany był za bezdyskusyjny autorytet.

Sondaż: Kto dziś uważa Jana Pawła II za autorytet?

Dwa i pół roku po jego śmierci – jesienią 2007 r. – w badaniu przeprowadzonym przez CBOS dla Centrum Myśli Jana Pawła II, Karola Wojtyłę za autorytet uznawało aż 94 proc. Polaków. W jesieni 2023 r. (ponownie badanie CBOS) ten odsetek zmniejszył się do 81 proc. Teraz – jak wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – Jana Pawła II za istotną postać i autorytet wciąż uważa 72,3 proc. ogółu badanych.

– Wyniki tego badania są dla mnie miłym zaskoczeniem. Nie sądziłem, że dla aż tak wielu Polaków Jan Paweł II wciąż pozostaje autorytetem na wysokim lub dużym poziomie – mówi „Rz” abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, i dodaje, że szczególnie cieszą go wyniki dotyczące najmłodszych respondentów, którzy osobistego doświadczenia z papieżem albo nie mają w ogóle, albo pamiętają je jedynie mgliście.

Foto: Paweł Krupecki

W tej najniższej grupie wiekowej (między 18. a 29. rokiem życia) 66 proc. badanych zadeklarowało, że Jan Paweł II jest dla nich istotną postacią i autorytetem. Podobnie myślą osoby w przedziale wiekowym 30-59 lat – 65–67 proc. postrzega papieża w ten sposób. Jan Paweł II wciąż cieszy się silnym autorytetem wśród osób powyżej 60. roku życia – ponad 80 proc. twierdzi, że papież stanowi dla nich ważny punkt odniesienia.

66 proc.

najmłodszych respondentów uważa Jana Pawła II za istotną postać i autorytet

Pamięć o Janie Pawle II trwa w przekazie międzypokoleniowym

To ostatnie nie zaskakuje Michała Senka, dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Podobnie jak abp Galbas, zwraca uwagę na wysoki procent młodych ludzi, którzy postrzegają papieża Polaka jako autorytet. – To napawa optymizmem, ale również stawia przed nami większą odpowiedzialność, aby docierać z nauczaniem Jana Pawła II do młodzieży, która urodziła się po jego śmierci – dla nich Jan Paweł II nie jest już osobą charyzmatyczną, której obecności doświadczyli – tłumaczy Senk. – W Centrum Myśli Jana Pawła II zrealizowaliśmy wystawę „Karol Wojtyła – Inspiracje”, która jest gotowa do druku i skorzystało z niej już 500 szkół oraz instytucji w całej Polsce. Skupiliśmy się w niej na pytaniach i wartościach, które są wspólne dla dzisiejszych dwudziestolatków i młodego Wojtyły. Uważamy, że nowoczesne formy przekazu nauczania, które odpowiadają wrażliwości młodych, mogą być miejscem naszego spotkania. Karol Wojtyła nie jest jedynie autorytetem z pomnika. To osoba, która miała dylematy, poszukiwała odpowiedzi – właśnie taki jest autentyczny i interesujący – opowiada.

Profesor Remigiusz T. Ciesielski, badacz religijności z UAM w Poznaniu, zwraca z kolei uwagę, że dzisiejsze najmłodsze pokolenie Polaków poznaje postać papieża w kontekście memów, często w sposób prześmiewczy, w godzinie jego śmierci (21.37). – Uważam, że najważniejsze w tym badaniu jest to, że pamięć o Janie Pawle II wciąż żyje przede wszystkim w pozytywnym przekazie międzypokoleniowym – wyjaśnia. – Gdyby nie to, nie byłoby tak wysokiego odsetka młodych, którzy postrzegają papieża jako autorytet.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *