W poniedziałek wieczorem strażnicy miejscy otrzymali informację o lekach porzuconych na przystanku na Placu Bankowym. W pobliskim koszu na odpady znaleźli między innymi fentanyl.
Leki znalezione przez Straż Miejską w centrum Warszawy
Informację o porzuconych lekach Straż Miejska otrzymała w poniedziałek wieczorem drogą telefoniczną. Miały się znajdować na przystanku tramwajowym tuż przy Błękitnym Wieżowcu na Placu Bankowym.
Patrol Straży Miejskiej, który przybył na wskazane miejsce, nie znalazł leków na samym przystanku. Strażnicy przeszukali okolice i w jednym z koszy na śmiecie znaleźli leżące na wierzchu opakowania kilku leków. Cztery z opakowań były opisane jako fentanyl.
Strażnicy zabezpieczyli znalezisko i zawiadomili policję. Jak podkreślają, po środki mógł sięgnąć każdy przechodzień, nawet dziecko. Leki zostały przetransportowane do komendy rejonowej.
Co to jest fentanyl i dlaczego jest tak niebezpieczny
Fentanyl jest niezwykle silnym syntetycznym opioidem, o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym. Występuje często w postaci plastrów i pastylek do ssania, stosuje się go do leczenia ciężkiego i przewlekłego bólu spowodowanego nowotworami oraz innymi chorobami i urazami.
Jest to lek na receptę, ale jest również wytwarzany nielegalnie i czasami jest mieszany z innymi nielegalnymi narkotykami – takimi jak heroina i kokaina, ale także z lekami – często bez wiedzy osoby, która go stosuje. Fentanyl powoduje silne uzależnienie i naraża użytkowników na wysokie ryzyko przedawkowania.
„Narkotyk zombie” spowodował śmierć ponad ćwierć miliona osób
W Stanach Zjednoczonych środek ten jest nazywany „narkotykiem zombie”. Spowodował lawinowy wzrost zgonów spowodowanych przedawkowaniem.
W 2022 r. wskaźnik zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu wyniósł 22,7 na 100 000 mieszkańców w porównaniu z zaledwie jednym na 100 000 mieszkańców w roku 2013. Dostępne dane statystyczne wykazują, że w latach 2019-2022 przedawkowanie tego narkotyku spowodowało śmierć prawie ćwierć miliona osób.
Przedawkowanie fentanylu jest obecnie główną przyczyną epidemii opioidów i odpowiada za większość zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Stanach Zjednoczonych.
Do Polski fentanyl dotarł jesienią ubiegłego roku i już odnotowano śmiertelne przypadki jego przedawkowania.