Wybory prezydenckie – sondaż. Kto w drugiej turze? Złe wieści dla Sławomira Mentzena

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (PO) cieszyłby się najwyższym poparciem zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich, gdyby miały się one odbyć w tej chwili – wynika z najnowszego badania Opinia24 dla „Faktów” TVN i TVN24.
Wybory prezydenckie - sondaż. Kto w drugiej turze? Złe wieści dla Sławomira Mentzena - INFBusiness

Wybory prezydenckie. Najwyżej oceniani kandydaci według sondażu to Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki oraz Sławomir Mentzen

Foto: PAP/Marcin Bielecki

zew

„Na którego kandydata oddałby pan(i) głos w tych wyborach?” – zapytano w badaniu. Zgodnie z wynikami opublikowanymi w środę wieczorem, najwięcej wsparcia otrzymał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 33 proc. respondentów zadeklarowało chęć głosowania na Rafała Trzaskowskiego.

Wybory prezydenckie. Jakie poparcie mają kandydaci? Najnowszy sondaż

Drugą lokatę w badaniu zajął Karol Nawrocki, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Prezes IPN osiągnął wynik 22 proc., tracąc do prezydenta Warszawy 11 punktów procentowych – wynika z sondażu.

Na trzecim miejscu znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, który uzyskał 15 proc. wskazań w badaniu. Kolejne pozycje zajęli lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz współprzewodniczący Partii Razem Adrian Zandberg (po 5 proc.), europoseł Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun (4 proc.) oraz kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat (2 proc.).

W badaniu pytano również o preferencje w potencjalnej drugiej turze wyborów, w której mieliby się zmierzyć Trzaskowski i Nawrocki. Zgodnie z wynikami, w takim przypadku kandydat Koalicji Obywatelskiej miałby sześciopunktową przewagę nad przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości (44 do 38 procent). Blisko co piąty respondent (18 proc.) wskazał odpowiedź „nie wiem / trudno powiedzieć”.

Wybory prezydenckie 2025: Ilu będzie kandydatów?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się za 39 dni. Pierwsza tura jest zaplanowana na 18 maja, a ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca. Wyborcza dogrywka będzie konieczna, jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

Aby móc wziąć udział w wyborach, każdy z chętnych, po zarejestrowaniu komitetu, musiał zebrać 100 tys. podpisów popierających jego kandydaturę. Termin upłynął w piątek 4 kwietnia.

Liczba osób wyrażających chęć kandydowania osiągnęła rekordowy poziom. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 44 komitety. Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (wspierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska) oraz Adrian Zandberg (Razem) – do tej pory kandydatury tych osób, które złożyły wymaganą liczbę podpisów, zostały zarejestrowane przez PKW.

Do PKW zgłoszeni zostali również Dawid Jackiewicz, Wiesław Lewicki, Maciej Maciak, Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec oraz Paweł Tanajno, jednak ich kandydatury nie zostały jeszcze zatwierdzone. Jeśli wszyscy ci kandydaci zostaną dopuszczeni do wyborów, liczba uczestników w wyborach prezydenckich w 2025 roku wyniesie 17, co będzie rekordem w historii Polski.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *