„Kto Pani/Pana zdaniem wygra wybory do Parlamentu Europejskiego?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Donald Tusk
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Wyborcy, głosując w 13 okręgach wyborczych, wybiorą 52 eurodeputowanych.
Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego wygrał PiS
Poprzednie wybory do PE odbyły się w 2019 roku. Wybory te wygrało PiS uzyskując 45,38 proc. głosów, przed Koalicją Europejską (wspólna lista PO, Zielonych, SLD, PSL i Nowoczesnej), która zdobyła 38,47 proc. głosów.
Mandaty w PE zdobyła też wówczas Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskała 6,06 proc. głosów.
Ile mandatów w wyborach do PE mają poszczególne kraje?
W tegorocznych wyborach do PE własne listy wystawią PiS (ich kształt nie został jeszcze ujawniony), Koalicja Obywatelska (jej listy są już w pełni znane), Lewica (przedstawiła już „jedynki” na swoich listach), Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) oraz Konfederacja.
Wybory do PE odbędą się zaledwie dwa miesiące po wyborach samorządowych, które — na poziomie sejmików wojewódzkich — wygrał PiS uzyskując 34,27 proc. głosów, przed KO (30,59 proc.) i Trzecią Drogą (14,25 proc.).
Wybory samorządowe były dziewiątymi wyborami z rzędu, które — na poziomie ogólnopolskim — wygrał PiS. Ostatnimi wyborami, w których PiS nie zajął pierwszego miejsca, były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (wówczas pierwsze miejsce zajęła PO z poparciem 32,13 proc., PiS był drugi uzyskując 31,78 proc. głosów).
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaż: 55 proc. osób z wykształceniem wyższym wierzy w zwycięstwo KO
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto — ich zdaniem — wygra najbliższe wybory do PE.
Najwięcej — 46,6 proc. badanych — wskazało KO.
O wygranej PiS przekonanych jest 22,7 proc. badanych.
5,4 proc. respondentów uważa, że wybory wygra Konfederacja.
4,9 proc. badanych jest przekonanych o wygranej Trzeciej Drogi.
3,3 proc. respondentów jest zdania, że wybory wygra Nowa Lewica.
0,6 proc. badanych uważa, że wybory wygra ktoś inny.
16,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
– Ze względu na wiek respondentów, ugrupowanie, na którego czele stoi Donald Tusk najczęściej wskazują badani po 50 roku życia (50%). Koalicja Obywatelska odniesie największy sukces wyborczy zdaniem częściej niż co drugiej osoby z wykształceniem wyższym (55%) i podobnego odsetka badanych zarabiających miesięcznie kwotę od 5001 zł do 7000 zł netto (54%). Zdecydowanie częściej opinię taką podzielają mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób (60%) – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 kwietnia 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.