14 lutego br. zakończyła się 33. edycja targów budownictwa i architektury BUDMA, które były jednym z najważniejszych wydarzeń w branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej, obok Targów Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR–TECH. Wydarzenie pozostawiło uczestnikom mnóstwo inspiracji, wiedzy i bezcennych kontaktów biznesowych.
Temat tegorocznych targów, „Zielona przyszłość budownictwa”, podkreślał ewolucję technologiczną w sektorze budowlanym, mającą na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju, co prowadzi do znacznego skrócenia czasu trwania budowy, ograniczenia ilości odpadów i optymalizacji zużycia materiałów.
Tegoroczne targi zostały objęte patronatem honorowym kluczowych instytucji: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Polskiej Izby Budownictwa, Polskiego Klastra Budowlanego, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Związku Polskie Okna i Drzwi.
⦁ Targi odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świata i regionów, w których się odbywają. Odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu gospodarek narodowych. Cieszę się, że możemy spotkać się ponownie w Poznaniu na początku sezonu budowlanego, aby stawić czoła wyzwaniom branży i być świadkami najnowszych trendów i technologii. Tymi uwagami Prezes Grupy MTP – Tomasz Kobierski – zainaugurował tegoroczne Targi Budownictwa i Architektury BUDMA podczas uroczystej ceremonii otwarcia.
Tegoroczne targi budowlane zgromadziły blisko 600 wystawców z 27 krajów, którzy zaprezentowali swoje oferty. Ekspozycja targowa obfitowała w technologiczne nowinki i nowe rozwiązania, które debiutowały. Wśród produktów wyznaczających trendy w sektorze budowlanym znalazły się te, które otrzymały Złoty Medal Grupy MTP, uhonorowany podczas ceremonii otwarcia targów. Łącznie 28 produktów otrzymało wyróżnienia, a 10 eksponatów zostało wyróżnionych w konkursie Acanthus Aureus za przyjazny użytkownikowi design, technologię wykonania i stworzenie wyjątkowej atmosfery sprzyjającej dyskusjom biznesowym.
Spotkania biznesowe z profesjonalistami
Oferta i programy Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA są dostosowane do przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej, a ich głównymi odbiorcami są cztery grupy klientów: dystrybutorzy, inwestorzy, wykonawcy i architekci. W ciągu czterech dynamicznych dni targi przyciągnęły prawie 26 000 profesjonalistów z 41 krajów. Największy segment wśród uczestników stanowili dystrybutorzy, stanowiący 34% wszystkich odwiedzających. Specjaliści i wykonawcy stanowili 30%, podczas gdy inwestorzy i generalni wykonawcy stanowili 16%. Architekci stanowili 12% wszystkich uczestników targów Budma 2025, a 7% to producenci.
Profesjonalni goście z Polski
Podobnie jak w latach ubiegłych, targi BUDMA były miejscem spotkań biznesowych przedstawicieli wszystkich polskich województw. W tym roku najliczniej reprezentowane były województwa: wielkopolskie – 23%, mazowieckie – 17%, dolnośląskie – 11%, śląskie – 9%, pomorskie – 7% i kujawsko-pomorskie – 6%.
Międzynarodowy wymiar biznesu
Międzynarodowy aspekt targów BUDMA odzwierciedla się w znacznej liczbie zagranicznych wystawców, w tym roku uczestniczyli w nich przedstawiciele 27 krajów, a także goście z 41 krajów. Największa grupa uczestników pochodziła z Niemiec – 14%. Następnie były kraje bałtyckie z 12%, Skandynawia z 11% i przedstawiciele Republiki Czeskiej stanowiący 10% wszystkich odwiedzających targi.
Dzięki specjalnemu programowi Hosted Buyers powitaliśmy grupę nabywców, wykonawców i inwestorów z różnych krajów, w tym z Litwy, Gruzji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Szwecji, Serbii, Francji, Izraela, Irlandii i Grecji.
Współpracując z Polskim Klastrem Budowlanym, Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała podczas targów dedykowaną strefę biznesową pod nazwą „Polska. Business Forward Construction Sector”, w której polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej mogli poznać potencjał eksportowy wybranych rynków i podjąć rozmowy biznesowe z zagranicznymi przedsiębiorcami i ekspertami na temat wsparcia polskich firm w ich strategiach eksportowych. Na stoisku PAIH obecni byli przedstawiciele zagranicznych biur handlowych z Bułgarii, Gruzji, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii i Serbii.
Budownictwo pod lupą eksperta
Uzupełnieniem targów BUDMA 2025 były liczne spotkania merytoryczne z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, a także konferencje podejmujące aktualne trendy i wyzwania w tej dziedzinie gospodarki.
Na Forum Ekonomicznym Budownictwa BUILD4FUTURE wybitni eksperci branżowi, ekonomiści, analitycy finansowi, inwestorzy i wykonawcy zastanawiali się nad ostatnimi wydarzeniami w budownictwie i przedstawili niezbędne zmiany na przyszłość. Dużą uwagę poświęcono wpływowi wojny na Ukrainie na polski krajobraz budowlany, a także dyskusjom na temat aspektów technologicznych, ekonomicznych i prawnych termomodernizacji domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w Polsce. Forum zostało zorganizowane we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Polską Izbą Budownictwa.
Po raz pierwszy na targach Budma odbyło się Forum Budownictwa Zielonego pod hasłem: „Cele klimatyczne w budownictwie. Prawo i strategia”. Profesjonaliści, w tym architekci, inwestorzy, przedstawiciele firm budowlanych, generalni wykonawcy i producenci materiałów budowlanych, omawiali istniejące przepisy środowiskowe, z którymi spotykają się przy realizacji znaczących projektów. Wykłady i dyskusje panelowe podkreślały konieczność edukacji w zakresie wymogów środowiskowych wśród wszystkich uczestników rynku budowlanego. Eksperci osiągnęli konsensus w sprawie wykorzystania wymogów klimatycznych jako przewagi konkurencyjnej, opracowując strategie, które nie tylko spełniają normy, ale także otwierają nowe możliwości rynkowe, jednocześnie odpowiadając na żądania banków i funduszy inwestycyjnych.
Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się Dni Inżynierskie organizowane przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, na których poruszano takie tematy jak: ryzyko powodzi, budownictwo hydrotechniczne, infrastruktura błękitno-zielona czy energia geotermalna.
IV Konferencja Naukowo-Techniczna „Bezpieczeństwo pożarowe budynków” stanowiła istotną platformę wymiany doświadczeń między architektami, projektantami, konstruktorami i wykonawcami, a także firmami zajmującymi się bezpieczeństwem pożarowym, inspektorami budowlanymi i inspektorami ochrony przeciwpożarowej. Wydarzenie przyciągnęło około 400 uczestników, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o zmianach w przepisach i normach dotyczących