Międzynarodowy konkurs „Budynek Roku w Systemach Aluprof” od ponad dekady nagradza wybitne budynki, prezentując projekty, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, stanowiące prawdziwe perełki współczesnej architektury. W najnowszej edycji zaszczytny tytuł przyznano obiektowi we Wrocławiu – pięciopiętrowemu kompleksowi ekskluzywnych apartamentów znanemu jako Bernardyńska 4, zaprojektowanemu przez Maćków Pracownia Projektowa. Dzięki nowatorskiemu podejściu architekta i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań aluminiowych Aluprof, projekt uzyskał charakterystyczny wygląd, który wyraźnie odróżnia go od innych obiektów mieszkalnych, a jednocześnie oddaje hołd historycznej ewolucji Wrocławia.
Sławny zwycięzca prestiżowego konkursu
Jury jubileuszowej edycji prestiżowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” 2024, wybierając zwycięzcę, po raz kolejny podkreśliło znaczenie adaptowalności i społecznej odpowiedzialności w budownictwie. Nic więc dziwnego, że główną nagrodę otrzymał niekonwencjonalny budynek wykonany przez cenioną pracownię Maćków Pracownia Projektowa. Bernardyńska 4, bo tak się o nim mówi, powstała w centrum Wrocławia na zlecenie firmy deweloperskiej Toscom Development. Realizacją projektu zajęła się firma Vista Constructions, natomiast za wykonanie okien i drzwi do tego obiektu odpowiadała firma AKPO Konstrukcje Aluminiowe.
– Kompleks Bernardyńska 4 jest przykładem charakterystycznej cechy budynków przyszłości – integracji bryły budynku z jego kontekstem przestrzennym, funkcjonalnym, estetycznym i kulturowym. Istotnym wyzwaniem współczesnej architektury jest krótkowzroczne podejście pozbawione ciągłości, często projektowane z pominięciem warunków środowiskowych i potrzeb człowieka. Wskazując ten budynek z portfolio Maćków Pracownia Projektowa, chcieliśmy podkreślić kluczową rolę, jaką odgrywają architekci w promowaniu zrównoważonego, społecznie odpowiedzialnego planowania urbanistycznego, polegającego na „zszywaniu” przestrzeni zaprojektowanych przez ich poprzedników. Dzięki takim celowym działaniom można tworzyć przyszłość opartą na innowacyjnych i ekologicznych rozwiązaniach, których promocja jest zarówno misją, jak i priorytetem dla Aluprof – tłumaczy Elżbieta Dziubak, główny architekt Aluprof SA, która jest członkiem jury od pierwszej edycji.
Kompleks apartamentów klasy premium w sercu Wrocławia
Adaptowalność kompleksu Bernardyńska 4 odzwierciedla się w realizacji pozornie przeciwstawnych koncepcji. Obiekt znajduje się w zwartym, historycznym centrum Wrocławia – obok XX-wiecznej struktury dawnej Poczty Paczowej i Telegrafu, średniowiecznego klasztoru pobernardyńskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Architektury, oraz zabytkowej kamienicy sąsiadującej z planowaną ścianą szczytową. Istniejący kontekst, bogaty w znaczenie historyczne, zainspirował architektów do zaprojektowania inwestycji metropolitalnej, która pod względem skali, jakości materiałów i detali oddaje hołd najbardziej wybitnym tradycjom architektury Dolnego Śląska. Wykorzystując typowe dla Wrocławia wyrażenia architektoniczne – wieńczące gzymsy, cofnięte górne kondygnacje i podcięte partery – budynek został płynnie zintegrowany z otoczeniem, jednocześnie przestrzegając rygorystycznych, nowoczesnych standardów inżynieryjnych. Ponadto wprowadzono współczesny język architektoniczny oparty na klinkierze; niepisana zasada maksymalizacji powierzchni zabudowy została odrzucona na rzecz przestrzennego podziału ścian zewnętrznych, przy czym fasada została podzielona na segmenty za pomocą rytmicznych, geometrycznych pilastrów, za którymi kryją się prywatne, zacienione loggie.
Oaza spokoju w metropolii
Projektanci postanowili wzbogacić unikalną architekturę budynku o praktyczne otoczenie. W przyszłości właściciele i mieszkańcy apartamentów będą mieli dostęp do różnych udogodnień, w tym kortu do squasha, strefy wellness i SPA, boiska do koszykówki i sali kinowej. Aby jak najlepiej sprostać potrzebom potencjalnych nabywców, parter kompleksu zaprojektowano pod lokale komercyjne, a wewnętrzny plac przekształcono w zielony dziedziniec. Bliskość centrum miasta z jednej strony i parku wraz z prywatną zieloną przestrzenią z drugiej strony oznacza, że obszar otaczający budynek ucieleśnia zarówno istotę nowoczesnego życia, jak i najważniejsze wartości współczesnego budownictwa – dążenie do równowagi między pielęgnowaniem otwartej społeczności a priorytetowym traktowaniem ekologii, spokoju i ciszy.
Design i ekologia dzięki rozwiązaniom Aluprof
Wyrazisty wygląd i wysoka efektywność energetyczna osiedla Bernardyńska 4 to w części zasługa zastosowanych w nim rozwiązań aluminiowych firmy Aluprof. W mniejszych loggiach zastosowano okna i drzwi MB-86 z przegrodą termiczną, które dzięki szerokim przekładkom termicznym i dwukomponentowej uszczelce centralnej wykazują wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. Kolejną zaletą MB-86 jest solidna wytrzymałość profili, co ułatwia budowę konstrukcji o dużych gabarytach. W przypadku największych tarasów zastosowano drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne MB-77HS, które dzięki trójtorowej konstrukcji umożliwiają łatwe wyjście na taras bez ograniczania przestrzeni wewnętrznej. Jednocześnie ich wysoka szczelność przyczynia się do uzyskania doskonałej izolacji termicznej i akustycznej. Ponadto duża kompatybilność obu systemów pozwoliła na estetyczną integrację zabudowy obu części budynku, wykorzystując w ich produkcji wspólne komponenty, co zapewnia wizualną spójność obiektu.
Bernardyńska 4 to budynek, który zachwyca oryginalną formą i skrupulatną dbałością o szczegóły, wyrażoną zwłaszcza poprzez klinkierową elewację. Dzięki śmiałości projektantów i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, w tym okien i drzwi, powstał budynek, który harmonijnie wpisuje się w historyczną zabudowę Wrocławia, a jednocześnie reprezentuje nowy standard w projektowaniu luksusowych przestrzeni mieszkalnych.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: