Wiek emerytalny do zmiany? Katarzyna Kotula: System dyskryminuje mężczyzn

Wiek emerytalny czeka zmiana? Katarzyna Kotula, minister ds. równości w rządzie Donalda Tuska, w ostatnim wywiadzie zwróciła uwagę na problemy, z którymi boryka się polski system emerytalny. – System emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską. Zdjęcie

Wiek emerytalny do zmiany? Katarzyna Kotula: System dyskryminuje mężczyzn. /Jacek Domiński /Reporter

Wiek emerytalny do zmiany? Katarzyna Kotula: System dyskryminuje mężczyzn. /Jacek Domiński /Reporter Reklama

Katarzyna Kotula została zapytana o to, czy rząd w najbliższym czasie zamierza prowadzić prace zmierzające do zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. 

– Oczywiście mogłabym próbować unikać odpowiedzi, ale nie będę tego robić. Tak, system emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn. Z jednej strony jednak jest nierówność i dyskryminacja ze względu na wiek, z drugiej – niższe przeciętnie o 1000 zł, czasem głodowe wręcz emerytury żyjących dłużej kobiet – powiedziała minister ds. równości w rozmowie z Wirtualną Polską.

Reklama

Zmiany w wieku emerytalnym to jedno. Renta wdowia także ma stabilizować sytuację emerytów

Jako przykład walki z problemami emerytów Kotula wymieniła projekt renty wdowiej. W myśl postulatu Lewicy, wdowa lub wdowiec mieliby dostawać całą swoją emeryturę i jednocześnie połowę świadczenia, jakie otrzymywał zmarły małżonek. 

Mogliby też wybrać inną opcję – zachować połowę swojego świadczenia i całą emeryturę zmarłego małżonka. Obecnie po śmierci małżonka osoba pozostająca przy życiu może nadal pobierać własną emeryturę lub w jej miejsce zdecydować się na 85 proc. świadczenia zmarłego. Nie ma jednoczesności, a jedynie możliwość wyboru między jednym a drugim świadczeniem.

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn? „Dyskusja jest nieunikniona”

Minister ds. równości podkreśliła, że obecnie nie ma planów zmian w wieku emerytalnym, ale dyskusja na ten temat jest „nieunikniona”. 

– Wydaje mi się, że dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona, jednak otwarcie powiem, że dzisiaj takich planów nie ma. Będziemy jednak analizować, w jakim kierunku powinna iść reforma, żeby można było te nierówności zlikwidować – podsumowała Kotula. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *