Weto Andrzeja Dudy pod ostrzałem. Wypowiada się Krzysztof Paszyk

Krzysztof Paszyk skomentował składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Andrzej Duda zdecydował się zawetować ustawę, która uzyskała poparcie zarówno Sejmu, jak i Senatu. – Wybór prezydenta negatywnie wpłynie na polską gospodarkę – stwierdził minister rozwoju podczas briefingu prasowego.

Zdjęcie

Krzysztof Paszyk commented on Andrzej Duda's move regarding the health insurance premium /Michal Zebrowski/East News; Adam Burakowski/East News /East News

Krzysztof Paszyk skomentował decyzję Andrzeja Dudy o ubezpieczeniach zdrowotnych / Michal Zebrowski/East News; Adam Burakowski/East News / East News Reklama

Polityczna walka wokół składki na ubezpieczenie zdrowotne trwa. Andrzej Duda potwierdził to, co administracja Donalda Tuska przewidywała od jakiegoś czasu. Prezydent zdecydował się zawetować przepisy, które uzyskały poparcie Sejmu i Senatu. „ Są szkodliwe, ponieważ nadal mogą”, stwierdził Donald Tusk po ogłoszeniu weta. Krzysztof Paszyk również podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

Krzysztof Paszyk odniósł się do składki na ubezpieczenie zdrowotne

Wybór Andrzeja Dudy po raz kolejny wyeksponował kwestię składki na ubezpieczenie zdrowotne . Krzysztof Paszyk natychmiast po ogłoszeniu weta zabrał głos na platformie X. Jednoznacznie potępił decyzję prezydenta. „ Weto przeciwko ustawie o składce na ubezpieczenie zdrowotne to porażka dla pracowitych Polaków i postępu Polski ” – czytamy. Minister zauważył, że jest to ostateczne weto Andrzeja Dudy, a samo działanie „tłumi rozwój polskich przedsiębiorstw” . „Mniej miejsc pracy, mniejsze inwestycje, mniejsze bezpieczeństwo. Więcej absurdu i szara strefa” – szerzej rozwinął Krzysztof Paszyk w swoim wpisie.

Reklama Rozwiń

Minister rozwoju zorganizował także specjalną konferencję prasową przed budynkiem ministerstwa na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Polityk powtórzył, że oznacza to, że 2,5 miliona przedsiębiorców będzie nadal dźwigać ciężary nałożone za rządów PiS , „pozostałość w postaci polskiego porozumienia”. – Nie ukrywam, że to niesamowicie zła wiadomość dla polskiej gospodarki – dodał Krzysztof Paszyk.

Minister rozwoju podkreślił ponadto, że małe, mikro- i średnie przedsiębiorstwa były kręgosłupem odporności gospodarki w czasie ostatnich kryzysów. „ Dzisiaj jako rząd przygotowaliśmy rozwiązanie, które miało na celu złagodzenie obciążeń nałożonych przez naszych poprzedników, niestety zostało ono zawetowane ” – stwierdził. Krzysztof Paszyk ujawnił również, że kluczowym priorytetem rządu po wyborach prezydenckich będzie wprowadzenie nowego rozwiązania eliminującego nadmierne obciążenia wynikające z polskiego porozumienia. „ Czekam na drugą turę, aby kontynuować te działania ” – zadeklarował szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co znamienne, minister otwarcie i stanowczo odrzucił podczas konferencji twierdzenia szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Paprockiej, która twierdziła, że ustawa nie została poddana odpowiednim konsultacjom społecznym . Wskazał, że wszelkie działania legislacyjne były prowadzone zgodnie z właściwymi procedurami dla projektów rządowych i były realizowane w sposób transparentny. „ Nie przypominam sobie, aby cokolwiek było ukrywane przed opinią publiczną . (…) Jasno komunikowaliśmy, zarówno podczas posiedzeń Rady Ministrów, jak i w trakcie całego procesu legislacyjnego w Sejmie, czego te zmiany miały dotyczyć” – powiedział Krzysztof Paszyk.

Przedsiębiorcy również wyrazili swoje opinie: „to był pierwszy krok”

Do dyskusji przyczyniła się również Konfederacja Lewiatan. W oświadczeniu wysłanym do Polskiej Agencji Prasowej w sprawie decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy, która miała na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, podkreśliła ona konieczność szerszej rozmowy na temat finansowania systemu ochrony zdrowia.

Poparliśmy podpisanie przez prezydenta tej ustawy, ponieważ uważamy, że jest to pierwszy krok w kierunku uporządkowania systemu (…) Uważamy, że należy rozpocząć dyskusję na temat tego, w jaki sposób ustrukturyzować to finansowanie (służby zdrowia – przyp. red.), aby je usprawnić” – zaznaczono w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej.

Lewiatan zauważył ponadto, że zmiany wprowadzone przez Polish Deal spowodowały „znaczne zamieszanie” i stworzyły „liczne warianty płacenia składki” . Jednocześnie organizacja przyznała, że sytuacja finansowa opieki zdrowotnej jest trudna i stwierdziła, że zatwierdzenie ustawy doprowadzi do zmniejszenia przychodów systemu.

Weto prezydenckie w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która zakładała obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcówpoinformowała Małgorzata Paprocka , szefowa Kancelarii Prezydenta. Podkreśliła, że głowa państwa nie wyklucza zmiany sposobu naliczania składki, jednak „ takie krytyczne zmiany (…) muszą być przeprowadzone zgodnie z Konstytucją ”.

Paprocka podkreśliła, że

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *