Węgry idą w ślad za Polską. Pierwsza obniżka stóp procentowych

Węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe. Od września 2022 roku stopy na Węgrzech pozostawały na takim samym poziomie. Kraj zmaga się z jednym z najwyższych poziomów inflacji w UE. Obecnie inflacja choć spada, nadal jest dwucyfrowa. Zdjęcie

Bank centralny na Węgrzech zdecydował o obniżce stóp procentowych /123RF/PICSEL

Bank centralny na Węgrzech zdecydował o obniżce stóp procentowych /123RF/PICSEL

Reklama

Narodowy Bank Węgier (MNB) zdecydował się obniżyć stopy procentowe. Referencyjna 3-miesięczna stopa depozytowa spadła z 13 proc. na 12,25 proc. Obniżka wyniosła więc 75 pb.

Analitycy spodziewali się obniżki, ale o mniejszej skali. Przed decyzją MNB prognozowano, że bank centralny obniży stopy o 50 pb.

Po tym jak w czerwcu 2020 roku MNB obniżył stopy procentowe na Węgrzech, stopa referencyjna długo, bo aż do czerwca 2021 roku, pozostawała na tym samym poziomie – 0,6 procent. W czerwcu dwa lata temu węgierski bank centralny rozpoczął cykl podwyżek. Przez kilkanaście miesięcy stopa referencyjna wzrosła aż do 13 procent.

Inflacja na Węgrzech nadal najwyższa w UE

Mocne podwyżki były próbą poradzenia sobie z wysoką inflacją. Wzrost cen na Węgrzech od maja 2022 roku jest dwucyfrowy. W szczytowym momencie w styczniu 2023 roku inflacja wynosiła 26,2 procent. 

Od tego momentu spada. We wrześniu wyniosła 12,2 procent. To mniej, niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 12,5 procent.

Mimo spadku, inflacja na Węgrzech nadal jest najwyższa w UE. To jedyny kraj Wspólnoty, w którym we wrześniu poziom wzrostu cen był dwucyfrowy. 

Węgry idą w ślad za Polską

Obniżając stopy procentowe Węgry zdecydowały się na podobny krok, co polski bank centralny. RPP podobnie jak MNB obniżyła stopy w ślad za spadającą inflacją – mimo, że poziom wzrostu cen nadal jest wyższy, niż wynosi cel inflacyjny banku.

Polski bank centralny obniżył stopy procentowe w 2023 roku już dwukrotnie, we wrześniu i w październiku. Obecnie są one na poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Inflacja w Polsce we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,4 proc. rok do roku. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 51: Czy tym razem uda się wykorzystać obywatelski zryw? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *