Uwaga na fałszywych księży. Diecezja podpowiada, jak się ustrzec

W Polsce księża rozpoczęli już odwiedzanie parafian w ich domach. Czas kolędy jest wykorzystywany przez oszustów, którzy liczą na łatwy łup. Rzecznik diecezji łódzkiej w rozmowie z Faktem podaje sposób na uniknięcie kłopotów. Zdjęcie

Czas kolędy wykorzystują "fałszywi księża". Diecezja łódzka podpowiada, jak nie dać się oszukać /123RF/PICSEL

Czas kolędy wykorzystują „fałszywi księża”. Diecezja łódzka podpowiada, jak nie dać się oszukać /123RF/PICSEL Reklama

Parafianie przyjmujący księdza po kolędzie zwykle dobrze znają jego twarz, podobnie jak wikarych, którzy pomagają proboszczowi w parafii. Zdarza się jednak, że do drzwi puka ktoś nieznajomy i swoją wizytę uzasadnia zastępstwem lub pomocą. Oszuści bazują na zaufaniu jakim parafianie, przede wszystkim osoby starsze, darzą duchownych. 

Prosić o legitymację kapłańską

 Rzecznik diecezji łódzkiej, ks. Paweł Kłys, w rozmowie z „Faktem” wskazał, co może pomóc w rozpoznaniu fałszywego księdza. Przede wszystkim – zapewnił – zastępstwa podczas kolędowania są rzadkimi przypadkami. Jeśli jednak parafia podejmuje decyzję aby duchownego zastąpił kleryk bądź diakon, zawsze informuje o tym podczas mszy. 

W przypadku wątpliwości, można też poprosić księdza aby się wylegitymował. W zależności od diecezji legitymacje kapłańskie zawierają następujące dane – kolorową fotografię, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce święceń oraz pełnioną funkcję. Dodatkowym zabezpieczeniem dokumentu są elementy świecące w świetle UV. 

Reklama

Przeczytaj: Wizyty duszpasterskie 2024/2025. Ile dać księdzu do koperty?

Sprawdzić dane w parafii

Polacy coraz rzadziej przyjmują księży w swoich domach podczas wizyty duszpasterskiej. Dlatego wiele parafii wprowadziło zapisy na kolędę, często przez internet albo w kancelarii parafialnej. Niektóre parafie pozwalają na telefoniczne umawianie wizyty. Wtedy można sprawdzić dane osobowe księdza, który odwiedzi dom. 

Przestępcy podszywają się pod duchownych nie tylko podczas kolędowania. W październiku, w Łodzi, zakończył się proces fałszywego księdza, któremu postawiono 30 zarzutów. Mężczyzna spędzi w więzieniu ponad cztery lata. Na trzy lata pozbawienia wolności został skazany inny fałszywy ksiądz, który wyłudził od mieszkanki Wielkopolski blisko 260 tys. zł.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja – dwa priorytety Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *