Ukraińscy i amerykańscy negocjatorzy prowadzą rozmowy dotyczące dostępu USA do ukraińskich metali ziem rzadkich, o czym poinformował Bloomberg w piątek. Oczekiwano, że dyskusje te odbędą się podczas wizyty Keitha Kellogga w Kijowie; pełni on funkcję specjalnego wysłannika USA na Ukrainę i Rosję. Źródła wskazują, że pomimo napięcia społecznego wokół negocjacji, Stany Zjednoczone pozostają optymistyczne co do ostatecznego osiągnięcia konsensusu.
/ SERGEI SUPINSKY / AFP
Po spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego z wiceprezydentem USA J.D. Vance'em na szczycie w Monachium nie osiągnięto żadnego porozumienia w sprawie dostępu Stanów Zjednoczonych do metali ziem rzadkich znajdujących się na Ukrainie.
Amerykańska gazeta „The Washington Post” poinformowała, że Zełenski odmówił poparcia przedstawionego mu dokumentu . Ukraiński przywódca zwięźle zauważył w mediach społecznościowych, że „zespoły z Ukrainy i USA będą nadal współpracować nad dokumentem”. Wyraził, że dokument „nie został wystarczająco przygotowany” i że umowa nie zapewnia zabezpieczenia interesów Kijowa.
Reklama
Czy przełom w sprawie ukraińskich minerałów jest bliski? Kijów i USA „przyspieszają negocjacje”
Amerykańscy i ukraińscy negocjatorzy nasilają dyskusje na temat strategicznych minerałów , jak donosi Bloomberg w piątek. Dzieje się tak „pomimo silnej krytyki Wołodymyra Zełenskiego przez Donalda Trumpa”.
Według źródła zaznajomionego z negocjacjami, agencja zauważyła, że dyskusje między dwoma narodami odbyły się podczas wizyty Keitha Kellogga w Kijowie . Anonimowe źródło poinformowało również AFP, że między stronami miała miejsce „ciągła wymiana pomysłów ”.
Prezydent Ukrainy oświadczył w czwartek, że rozmowy z Kelloggiem „ odradzają nadzieję ” na osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem. Sfinalizowana umowa przyznająca USA dostęp do ukraińskich minerałów w zamian za zapewnienia bezpieczeństwa byłaby „kluczowym elementem wysiłków administracji Trumpa zmierzających do zakończenia trzyletniej wojny ”, według Bloomberga.
USA zabiegają o dostęp do ukraińskich minerałów
Propozycja USA zakładała 50-procentowy udział w sprzedaży licencji i innych dochodów z minerałów . Kijów uznał jednak, że naruszałoby to prawo ukraińskie, co skłoniło go do zaproponowania modyfikacji propozycji, które byłyby korzystne dla obu stron. Krytycy projektu umowy skrytykowali go jako nawiązanie do kolonializmu minionych epok .
Raporty wskazują, że administracja USA postrzega umowę o minerałach jako sposób na zacieśnienie więzi między Ameryką a Ukrainą po niedawnej krytyce Zełenskiego przez Trumpa. Agencja stwierdziła, że USA nadal dążą do porozumienia w tej sprawie, pomimo napięć społecznych wokół negocjacji w sprawie minerałów.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News