Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa stanowi prawo w krajach unijnych za pomocą swoich instytucji oraz organów. Instytucje te mają różne uprawnienia i obowiązki, niemniej jednak nieustannie ze sobą współpracują. Jakie są instytucje i organy Unii Europejskiej? Czym się zajmują?
/123RF/PICSEL
Jakie są instytucje Unii Europejskiej?
W Unii Europejskiej działa siedem instytucji europejskich, 7 organów Unii Europejskiej oraz ponad 30 agencji zdecentralizowanych. Cztery z siedmiu najważniejszych i jednocześnie najbardziej znanych instytucji europejskich to:
- Parlament Europejski
- Komisja Europejska
- Rada Unii Europejskiej
- Rada Europejska
Pozostałe instytucje, które uzupełniają pracę ww. organów to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który m.in. czuwa nad przestrzeganiem prawa w UE. Kolejny jest Europejski Bank Centralny, który odpowiada za utrzymywanie stabilnych cen w strefie euro oraz wsparcie polityki gospodarczej Unii.
Reklama
Ostatnią, równie ważną instytucją UE jest natomiast Europejski Trybunał Obrachunkowy, który zarządza finansami UE, nadzoruje finansowe obywateli UE oraz sprawdza, czy środki UE są prawidłowe rozliczane, pozyskiwane i wydawane.
Czym zajmuje się Parlament Europejski?
Parlament Europejski to jedyna instytucja UE, która jest wybierana w drodze wyborów. Pozostałe instytucje zaś wybierane są przez parlamentarzystów. Parlament Europejski przede wszystkim razem z Radą UE uchwala przepisy prawa europejskiego, tj. przyjmuje akty prawne oraz przyjmuje budżet Unii Europejskiej i sprawuje nad nim kontrolę (razem z Radą UE).
Co robi Komisja Europejska?
Komisja Europejska z kolei jest organem wykonawczym i zajmuje się proponowaniem nowych przepisów, które następnie są analizowane i przyjmowane przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Komisja Europejska sprawuje również kontrolę nad tym, czy nowe przepisy są odpowiednio wdrażane we wszystkich krajach Unii Europejskiej (razem z Trybunałem Sprawiedliwości).
Ponadto Komisja Europejska negocjuje umowy międzynarodowe w imieniu Unii, zarządza budżetem unijnym, zarządza programami finansowania oraz reprezentuje wspólne interesy UE na arenie międzynarodowej.
Jakie funkcje pełni Rada Unii Europejskiej?
Rada Unii Europejskiej razem z Parlamentem Europejskim, zajmuje się przyjmowaniem i negocjowaniem aktów ustawodawczych. Rada dodatkowo reprezentuje rządy poszczególnych krajów, określa kierunki polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zawiera umowy międzynarodowe z innymi krajami lub organami, a także uchwala budżet UE razem z Parlamentem.
Posiedzenia Rady Unii Europejskiej odbywają się w 10 różnych konfiguracjach, w zależności od tego, jaki obszar polityki będzie omawiany na danym posiedzeniu.
Jakie są obowiązki Rady Europejskiej?
Rada Europejska w odróżnieniu od pozostałych instytucji, nie ma prawa do przyjmowania aktów prawnych. Jej głównym obowiązkiem jest określanie ogólnego kierunku politycznego Unii Europejskiej. Rada Europejska dodatkowo zajmuje się rozwiązywaniem złożonych kwestii politycznych np. konfliktów, kształtuje wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, a także zajmuje się niespodziewanymi wydarzeniami i nagłymi kryzysami.
Posiedzenia Rady Europejskiej odbywają się w formie tzw. spotkań na szczycie, w których udział biorą przywódcy państw Unii Europejskiej.
WG
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL