Świadczenie pielęgnacyjne od 1 styczna przejdzie rewolucyjne zmiany. Nowa ustawa eliminuje dotychczasowe ograniczenia, umożliwiając jednoczesne łączenie pracy z pobieraniem zasiłku opiekuńczego. Nie zmieni się za to wysokość wypłacanego zasiłku – będzie identyczna, jak kończącym się roku.
/123RF/PICSEL
Świadczenie pielęgnacyjne, zwane również zasiłkiem opiekuńczym, od 1 stycznia 2024 roku ulegnie zmianom – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Rewolucja w przepisach dotyczy zasad przyznawania świadczenia.
Zmiany wprowadzono na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o świadczeniu wspierającym. Będzie mniej ograniczeń, a wypłata dodatku będzie przysługiwała większej liczbie osób.
Świadczenie pielęgnacyjne. Czym jest i ile wynosi?
Świadczenie pielęgnacyjne to forma świadczenia pieniężnego, o które mogą ubiegać się osoby, które podejmują opiekę nad poważnie niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Reklama
Jak informuje MRPiPS, kwota wypłacanego dodatku nie ulegnie zmianie i wyniesie dokładnie tyle samo, co od początku 2023 roku. Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 roku będzie wynosić 2458 zł miesięcznie.
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Od Nowego Roku poszerzone grono odbiorców dodatku
Największa rewolucja w przepisach dotyczy zakresu osób, które od Nowego Roku będą mogły pobierać dodatek pielęgnacyjny. Dotychczas osoba zajmująca się niepełnosprawnym, chcąc pobierać zasiłek, musiała powstrzymywać się od wykonywania obowiązków zawodowych, co wykluczało ją z działalności pracowniczej.
Od 1 stycznia będzie można łączyć pracę z pobieraniem zasiłku opiekuńczego bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że inaczej niż do tej pory, wysokość zarobków przestanie mieć znaczenie w kontekście prawa do świadczenia. Identycznie sprawa będzie się mieć w stosunku do osób pobierających emerytury czy renty.
Jak wynika z nowej ustawy, świadczenie pielęgnacyjne będzie teraz przysługiwać:
- matce albo ojcu niepełnosprawnego,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,
- osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka,
- dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
- dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,
- A także innym osobom, które podejmą się sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Co ważne, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole czy na uczelni wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?
Aby uzyskać prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, należy złożyć odpowiedni wniosek oraz dołączyć wymagane dokumenty w Gminnym lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej bądź innej instytucji zajmującej się wypłatą tego rodzaju świadczeń na danym obszarze.
Do wniosku należy dołączyć:
- oświadczenie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego,
- orzeczenie o niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest w trybie postępowania administracyjnego. Do tej pory większość wniosków była odrzucana, głównie z powodu braku uprawnienia do pobierania zasiłku. Nowe przepisy, poszerzające to grono, mogą zmniejszyć liczbę wydawanych negatywnych postanowień.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News