Sri Lanka wprowadza od października ruch bezwizowy dla obywateli 35 krajów, w tym Polski. Egzotyczna wyspa chce pobudzić w ten sposób ruch turystyczny. Bez wizy będzie można wjechać na Sri Lankę na okres 6 miesięcy.
/123RF/PICSEL
Obywatele Polski i 34 innych krajów będą mogli wjechać do Sri Lanki bez wiz na okres sześciu miesięcy od 1 października br. – poinformował lankijski dziennik „Daily Mirror”, powołując się na tamtejsze ministerstwo turystyki. To działanie mające na celu pobudzić ruch turystyczny na wyspie.
Ruch bezwizowy obejmie m.in. Chiny, Indie, Rosję, USA, Australię, Japonię oraz kilka krajów europejskich, w tym Polskę, Niemcy, Szwecję, Wielką Brytanię, Czechy.
Polacy coraz częściej odwiedzają Sri Lankę
Według raportów opublikowanych przez władze Sri Lanki w całym 2023 r. kraj ten odwiedziło 17 946 Polaków, a tylko w pierwszej połowie 2024 r. było ich już 26 153.
Reklama
Jak zapowiedziano, celem lankijskich władz jest osiągnięcie liczby pięciu mln turystów do 2026 r.
Centralny Bank Sri Lanki poinformował w lipcu, że dochody z turystyki wzrosły do ponad 1,5 mld dol. w pierwszej połowie 2024 r., co oznacza wzrost o 78 proc. rok do roku.
Przychody sektora turystycznego w całym 2023 r. przekroczyły 2 mld dol.
Miliony turystów na egzotycznej wyspie
W pierwszych sześciu miesiącach br. liczba turystów wyniosła 1,01 mln, co stanowi wzrost o 62 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r.
Według informacji podanych przez Departament Imigracji i Emigracji w 2023 r. Sri Lankę odwiedziło blisko 1,5 mln turystów, co oznaczało duży wzrost – w 2022 r. było ich ok. 700 tys. Najwięcej przyjezdnych pochodziło z Indii – 20 proc., Rosji – 13 proc. i Wielkiej Brytanii 9 proc.
Eksperci z branży turystycznej przewidują, że liczba turystów, którzy odwiedzą Sri Lankę w 2024 r., może przekroczyć 2.5 mln, a dochód osiągnie wartość 4 mld dol.
Sri Lanka. Niepewna sytuacja polityczna osłabiła turystykę
Branża turystyczna Sri Lanka w ostatnich latach borykała się z wieloma problemami. Wydarzeniem, który zachwiał tym sektorem, była seria ataków terrorystycznych, do których doszło 21 kwietnia 2019 r., w Niedzielę Wielkanocną. Zginęło wówczas 269 osób, a co najmniej 500 zostało rannych.
W następnym roku ruch turystyczny zwolnił z powodu epidemii Covid-19. W 2022 r. na Sri Lance ogłoszono stan wyjątkowy w związku z poważnymi niedoborami żywności, paliwa i leków, co doprowadziło do powszechnych protestów antyrządowych.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News