W środę w Paryżu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw formatu E5 (Francja, Niemcy, Polska, Wielka Brytania i Włochy), w którym uczestniczyli przedstawiciele UE i NATO. Rozmawiano na nim o dalszym zwiększaniu wydatków na obronę. – 500 milionów Europejczyków zasługuje na siłę, która będzie podtrzymywać pokój – stwierdził wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas briefingu prasowego po spotkaniu. – Po raz pierwszy Europa jako wspólnota tworzy program, którego celem jest rozwój silnego przemysłu, inwestowanie w sektor obronny i zbrojeniowy – zauważył.
/ MOHAMMED BADRA / PAP/EPA
Jak ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), ministrowie mieli kontynuować wysiłki na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, aby zakończyć wojnę na Ukrainie zainicjowaną przez Rosję. Dalsze zwiększenie wydatków na obronę , niezbędne dozbrojenie Europy i poszczególnych państw, a także współpraca w przemyśle zbrojeniowym , miały być również kluczowymi punktami dyskusji.
Ministrowie obrony spotykają się w Paryżu. Zajmowali się współpracą między sektorami obronnymi, między innymi
„Francuski minister obrony Sebastien Lecornu: Tematem naszych dzisiejszych rozmów w Paryżu były kwestie dotyczące m.in. zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie. Rozważaliśmy również przyszłe ramy naszej współpracy . (…) Obecnie narody europejskie muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Europie. (…) Ministrowie obrony rozmawiali o współpracy sektorów obronnych . Musimy zająć się barierami i spowolnieniami we współpracy przemysłów zbrojeniowych na całym naszym kontynencie”, jak stwierdzono we wpisie Ministerstwa Obrony Narodowej na platformie X.
Reklama
Francuski minister obrony Sebastien Lecornu wspomniał również, że około 15 krajów jest chętnych do zaangażowania się w dyskusje na temat nowych ram bezpieczeństwa dla Ukrainy . Zapowiedział również kolejne spotkanie ministrów obrony w formacie E5.
Zwiększać
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zauważył, że „dzisiejsze spotkanie w Paryżu dało szansę na zbadanie tego, co można dalej rozwijać, jakie nowe inicjatywy można przygotować, które mogłyby zaangażować naszych przyszłych sojuszników w zwiększanie zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony ”. Podkreślił potrzebę nadania priorytetu uzbrojeniu i interoperacyjności wojskowej . „Umożliwi nam to między innymi ograniczenie biurokracji, usprawnienie procesów szkoleniowych, uproszczenie procesu certyfikacji sprzętu, zwiększenie skuteczności operacyjnej oraz wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony” — stwierdził Boris Pistorius, cytowany przez polskie Ministerstwo Obrony na platformie X.
Przeczytaj także: Strategia obronna UE. Ursula von der Leyen ujawnia swoją strategię
„Będziemy nadal wspierać Ukrainę. Będziemy nadal dostarczać jej niezbędny sprzęt . Nie ma przyszłości dla Ukrainy bez zdolności do obrony. (…) Jednak dzisiaj wszyscy musimy inwestować w naszą własną obronę; musimy zwiększyć nasze inwestycje . Europa musi dziś zademonstrować swoją zdolność do odstraszania i obrony. Musimy wspierać nasz przemysł zbrojeniowy w Europie” – oświadczył włoski minister obrony Guido Crosetto, jak donosi Ministerstwo Obrony Narodowej.
Minister Obrony Narodowej: Gigant się obudził. Europa się obudziła
– Gigant się obudził. Europa się obudziła. Jesteśmy w przełomowym momencie i zdajemy egzamin z ochrony naszych wartości . Wolność, demokracja, sprawiedliwość, dobroć i piękno łączą nas, reprezentując to, co spaja świat zachodni. Nasza cywilizacja stoi w obliczu poważnego zagrożenia, ale jednocześnie stoimy przed ogromną szansą, by stawić czoła temu wyzwaniu. Dlaczego gigant się obudził? (…) Po pierwsze, każdy kraj europejski zwiększa wydatki na zbrojenia . To największy wzrost od zakończenia zimnej wojny. Po drugie, Europa jako zjednoczona wspólnota po raz pierwszy ustanawia program mający na celu kultywowanie silnego przemysłu, inwestując w sektor obronny i zbrojeniowy , nadając priorytet wydatkom na zwolnienia lekarskie – stwierdził Kosiniak-Kamysz.
– Europa luzuje ograniczenia finansowe , które utrudniały niektórym krajom inwestowanie w obronę. (…) Trzeci punkt – od czasu Brexitu relacje między UE a Wielką Brytanią (…) są na najwyższym poziomie w historii. Nie byliśmy tak zjednoczeni w Europie od dłuższego czasu. (…) 500 milionów Europejczyków zasługuje na siłę, która będzie podtrzymywać pokój – podkreślił szef MON.
– Jesteśmy gotowi podjąć działania, które przygotują Europę na różne scenariusze. (…) Europejskie mocarstwa nuklearne demonstrują odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu. (…) Pokój zawsze będzie opierał się na naszej sile odstraszania i obrony – dodał wicepremier.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.