Śmierć papieża Franciszka została zatuszowana? Chińskie media milczą

W ciągu 24 godzin po śmierci papieża Franciszka nie było żadnych wzmianek o jego śmierci na stronach internetowych ani w mediach społecznościowych kontrolowanych przez Pekin lub Chińskie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolickie (PCCA). Jedynymi wyjątkami były diecezje w Hongkongu i Makau, a także Kościół katolicki w komunistycznym Wietnamie, które złożyły kondolencje. Zdjęcie

Papież Franciszek nie żyje. Chiny blokują informacje? /Vatican Pool/Contributor /Getty Images

Papież Franciszek nie żyje. Chiny blokują informacje? / Vatican Pool/Contributor / Getty Images Reklama

Wyjątkiem była strona internetowa tygodnika katolickiego Xinde, która w poniedziałek opublikowała chińskie tłumaczenie oświadczenia kardynała Kevina Farrella z Kościoła Karmelitów Rzymskich. Pełniąc funkcję administratora kościoła do czasu wybrania następcy, wyraził on żal z powodu śmierci papieża i zachęcił wiernych do modlitwy.

Chińskie media państwowe przedstawiły krótki raport na temat śmierci papieża Franciszka, zaznaczając, że jego prawdziwe imię to Jorge Mario Bergoglio i że został wybrany na głowę Kościoła katolickiego 13 marca 2013 r .

Reklama

Do wtorkowego popołudnia (czasu lokalnego) żadne z podmiotów katolickich podlegających nadzorowi rządu, w tym archidiecezja pekińska, nie wydały oficjalnego komunikatu w sprawie jego śmierci, mimo że papież zmarł kilka dni wcześniej.

Śmierć papieża Franciszka: długotrwałe napięcia między Chinami a Watykanem

Od 1951 roku, po dojściu Mao Zedonga do władzy, stosunki między Pekinem a Watykanem znacznie się pogorszyły . W tym czasie władze chińskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Watykanem i ustanowiły PSKCh jako alternatywną strukturę kościelną. Jednak w 2018 roku Watykan i Pekin osiągnęły tymczasowe porozumienie dotyczące mianowania biskupów, które zostało trzykrotnie przedłużone, w celu zacieśnienia wzajemnych relacji .

Jak zauważył portal „Asia News” w poniedziałek, „Wydaje się, że pomimo niezwykłego wkładu papieża Franciszka w dialog z Pekinem w ostatnich latach (…) Komunistyczna Partia Chin musi najpierw podyktować oficjalną odpowiedź , która prawdopodobnie nadejdzie w ciągu najbliższych kilku godzin”.

Głos Kościołów Peryferyjnych

W Hong Kongu biskup Stephen Chow, który został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., złożył kondolencje i wezwał wiernych do modlitwy. Diecezjalny tygodnik Sunday Examiner również przypomniał wizytę papieża w Mongolii w 2023 r. i jej znaczenie dla relacji między Watykanem a Chinami.

W Makau lokalna diecezja udostępniła zdjęcie zmarłego papieża, wyrażając smutek i żal z powodu jego śmierci.

Tymczasem Konferencja Episkopatu Wietnamu wydała oświadczenie, w którym stwierdzono, że „cały Kościół powszechny opłakuje stratę łagodnego, pokornego i współczującego pasterza , który stale troszczył się o ubogich i zepchniętych na margines”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. ''Szczerze o pieniądzach'': Mistrzowska technologia Szczere o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *