Skarb Państwa chce większych zmian w Orlenie. Jest aktualizacja planów

W zaplanowanym na początek lutego porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (NWZA) Orlenu dodano punkt o zmianach w radzie nadzorczej spółki. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Skarb Państwa. Oznacza to, że już wkrótce zarząd spółki zostanie odwołany. Zdjęcie

Prezesem Orlenu pozostaje Daniel Obajtek. Najprawdopodobniej zmieni się to 6 lutego /Piotr Molecki/East News /East News

Prezesem Orlenu pozostaje Daniel Obajtek. Najprawdopodobniej zmieni się to 6 lutego /Piotr Molecki/East News /East News Reklama

Na dzień 6 lutego zaplanowane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu. Przewidziano na nim m.in. wyrażenie zgody przez akcjonariuszy na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System. W czwartek spółka poinformowała o dodaniu punktu do porządku obrad o zmianie w radzie nadzorczej. 

Wniosek ten został zgłoszony przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę. Jego uzasadnieniem jest prawo akcjonariusza do kształtowania składu organu nadzoru Orlenu. W komunikacie podano, że zmiana w harmonogramie NWZA została dokonana na podstawie Kodeksu spółek handlowych oraz Statutu Spółki.

Reklama

Ponadto w planach jest „Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Rady Nadzorczej Spółki.” Obecnie zasiada w niej osiem osób; w grudniu usunięto z niej Janinę Goss, prywatnie przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego. Statut firmy stanowi, że w skład gremium może wchodzić od 6 do 15 członków. 

Daniel Obajtek pożegna się ze stanowiskiem?

Zgodnie ze Stautem Orlenu do uprawnień rady nadzorczej należy m.in. powoływanie i odwoływanie prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków zarządu. Oznacza to, że Daniel Obajtek może wkrótce pożegnać się ze stanowiskiem prezesa, choć, jak zapowiadał jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, sam poda się do dymisji po wygranej opozycji.

– Nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność – mówił prezes Orlenu w RMP FM. Do tej pory jednak ze stanowiska nie zrezygnował.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zostało zwołane 12 grudnia ubiegłego roku. Wtedy w porządku obrad znalazły się m.in. punkty dotyczące wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny, czy podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład niepieniężny.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, wśród kandydatów na nowego prezesa Orlenu jest Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju (2013-2014), a także była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług (2014-2019). 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Protesty rolników w Niemczech. Blokady dróg w całym kraju Deutsche Welle

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *