Spółka GAZ-SYSTEM zawarła porozumienie z dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Celem umowy jest oczywiście podniesienie poziomu bezpieczeństwa strategicznej dla kraju firmy. GAZ-SYSTEM odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu.
/123RF/PICSEL
Jak poinformowano, w ramach współpracy oba podmioty będą „wymieniały się doświadczeniami i informacjami o aktualnych zagrożeniach„. W praktyce oznacza to, że w przypadku wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa GAZ-SYSTEM będzie współpracować z wojskiem. Dodajmy, że w GAZ-SYSTEM oraz w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni funkcjonują całodobowo zespoły CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego).
Systemy przesyłowe pod specjalną ochroną wojska
„W naszej organizacji, która zarządza kluczową dla gospodarki infrastrukturą gazową, zbudowaliśmy odpowiednie kompetencje i posiadamy dobrze działające służby cyberbezpieczeństwa. Jednak żadna organizacja w cyberprzestrzeni nie jest samotną wyspą. Skuteczna ochrona systemów informatycznych wymaga współdziałania, wymiany informacji i doświadczeń. To porozumienie ułatwi identyfikację zagrożeń, a także rozwój kompetencji pracowników i spółki w tym obszarze” – nieco enigmatycznie komentuje Adam Bryszewski, wiceprezes GAZ-SYSTEM.
Reklama
„Infrastruktura krytyczna, taka jak systemy przesyłowe gazu, ma strategiczne znaczenie zarówno dla funkcjonowania państwa, jak i prowadzenia operacji wojskowych. Nasza współpraca z GAZ-SYSTEM to kolejny krok w kierunku skuteczniejszej ochrony tych zasobów. To współdziałanie nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo narodowe, ale również buduje solidne podstawy dla dalszego rozwoju kompetencji w tej dziedzinie – tłumaczy gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają na współczesne zagrożenia
Wyjaśnijmy: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) to specjalistyczny komponent polskich sił zbrojnych odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa państwa w ważnej domenie operacyjnej jaką jest cyberprzestrzeń.
WOC zapewniają, że dysponują „pełnym spektrum zdolności do realizacji działań” – od obronnych, przez rozpoznawcze po ofensywne.
Jednocześnie w strukturach resortu obrony narodowej WOC odpowiadają za istotne zadania z zakresu kryptologii, cyberbezpieczeństwa oraz projektowania, wdrażania i utrzymania systemów IT.
System przesyłu gazu na celowniku cyberprzestępców
Dodajmy, że we wrześniu br. przedstawiciele GAZ-SYSTEM oraz Polskiej Spółki Gazownictwa podpisali porozumienie o utworzeniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji (ISAC GAZ PL). Inicjatywa ma na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w obszarze przesyłu i dystrybucji gazu.
W ramach ISAC GAZ PL członkowie będą dzielić się informacjami, które mogą być bezpośrednio wykorzystane dla zwiększenia odporności systemu gazowego.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News