Politycy rozważają ustalenia Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który ujawnił nieprawidłowości w zakupie generatorów dla Ukrainy przez Agencję Rządową ds. Rezerw Strategicznych (RARS) w okresie rządów PiS. W rezultacie Warszawa musi zwrócić Brukseli ponad 91 milionów euro. Europoseł Dariusz Joński wezwał byłego premiera Mateusza Morawieckiego do zwrotu tej kwoty.
/ FOTO MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS /
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) ujawnił wyniki swojego dochodzenia na swojej stronie internetowej we wtorek. W oświadczeniu OLAF poinformował o odzyskaniu ponad 91 mln euro , które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów prądu do regionów na Ukrainie cierpiących na niedobory energii elektrycznej. Dotyczy to inicjatywy finansowanej przez UE o wartości 114 mln euro, nadzorowanej przez RARS.
Polska jest zobowiązana zwrócić miliony z tytułu kontraktów na generatory. Politycy wzywają Mateusza Morawieckiego
Politycy dzielą się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami na temat decyzji OLAF-u , która ujawniła różne nieprawidłowości w zakupie generatorów przez RARS dla Ukrainy za czasów poprzednich rządów PiS.
Reklama
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar podkreślił, że oświadczenie OLAF-u jest znaczące w świetle trwającego śledztwa w sprawie RARS . Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka zgodził się, stwierdzając na konferencji prasowej, że „nie ma wątpliwości, że raport ten posłuży jako dowód w tej sprawie ”. Dodał, że sytuacja RARS w Polsce nie jest nowym wydarzeniem, zauważając, że prokuratura prowadzi w tej sprawie szczegółowe śledztwo, a pojawiają się poważne zarzuty.
Zwiększać
Poseł do Parlamentu Europejskiego Dariusz Joński , znany z zajmowania się niewłaściwym postępowaniem poprzedniego rządu, zaapelował do byłego premiera Mateusza Morawieckiego o zwrot środków .
Zwiększać
Europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz również skomentowała byłego premiera PiS. „Administracja PiS miała taki schemat – wszędzie tam, gdzie były zaangażowane środki publiczne, były też oszustwa . Tak jak z RARS. Ale skupmy się na jednym problemie na raz. To znaczy, Morawiecki” – napisała na X.
Zwiększać
Były wiceprezes byłej koalicji PiS Porozumienie, były poseł Michał Wypij , wyraził się mocno w mediach społecznościowych. „ Zrobili z wojny biznes. Hańba i wstyd” – napisał na X.
Zwiększać
Temat poruszył także Szymon Hołownia, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050. „Jaka jest sytuacja, panie Morawiecki, z tym śledztwem w sprawie RARS? Czy OLAF jest też upolityczniony? Może czas ujawnić prawdę! ” – zaapelował do byłego premiera Pawła Śliza .
Zwiększać
Piotr Serafin o dochodzeniu RARS: Wyniki są alarmujące
Komisarz UE Piotr Serafin przedstawił szerszy komentarz na temat dochodzenia OLAF w sprawie RARS podczas konferencji prasowej po nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Warszawie we wtorek. „ Wyniki tego dochodzenia są alarmujące ” – stwierdził.
– OLAF ustalił, że RARS, wykorzystując fundusze europejskie, dopuścił się bardzo poważnych nadużyć . (…) Byłoby dobrze, gdyby wszyscy Polacy zapoznali się z wynikami tego śledztwa – dodał Serafin.
OLAF oskarżony o zawyżanie cen i brak konkurencji
Jak poinformował we wtorek (18.02) OLAF , dowody zebrane podczas dochodzenia OLAF, które rozpoczęło się w lipcu 2023 r., ujawniły inflację cen, brak konkurencji i nieuczciwe korzyści przyznane wybranym wykonawcom , zauważył OLAF. Według urzędu niektórzy wykonawcy pobierali RARS nawet o 40% więcej niż rzeczywiste koszty zakupu , co skutkowało znacznymi podwyżkami cen generatorów finansowanych przez UE.
OLAF stwierdził również, że procedury zamówień publicznych prowadzone przez RARS naruszały zasady przejrzystości, konkurencji, równego traktowania i zarządzania finansowego . „Ustalenia dochodzenia wskazały, że kontrakty były przyznawane w sposób niekonkurencyjny, co nie zapewniało, że fundusze UE osiągnęły zamierzony cel” — stwierdził urząd.
Dyrektor generalny OLAF Ville Itala podkreślił, że „wspierając Ukrainę, każde euro jest kluczowe” . Tak więc zabezpieczenie funduszy UE przeznaczonych dla tego kraju „nie tylko zapewnia właściwe wydatkowanie pieniędzy podatników, ale jest również kwestią bezpieczeństwa”. „Dzięki naszej solidnej współpracy z CBA i polską prokuraturą skutecznie chroniliśmy interesy finansowe UE” – dodał Itala.