Od 1 września 2024 r. uczniowie mniejszości niemieckiej znów będą uczyli się języka niemieckiego w wymiarze takim samym, jak uczniowie z innych mniejszości uczą się swoich języków – zakłada projekt rozporządzenia ministra edukacji, który został skierowany do konsultacji.
Wiceminister edukacji Joanna Mucha (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
Ma on na celu ujednolicenie dla wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowych tygodniowego wymiaru godzin przeznaczonych na nauczanie języka mniejszości narodowej, prowadzonej w formie dodatkowej nauki tego języka.
Zmiany od 1 września
Zgodnie z projektem tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie języka niemieckiego jako języka w formie dodatkowej nauki tego języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej od 1 września 2024 r. będzie wynosił trzy godziny tygodniowo w każdej klasie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.
Zobacz także:
Steinbach krytykuje Polskę za traktowanie mniejszości niemieckiej
Pod koniec grudnia ub.r. na posiedzeniu sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wiceminister edukacji Joanna Mucha zapowiedziała, że w związku z przywróceniem od 1 września 2024 r. trzech godzin nauki języka niemieckiego dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej wprowadzone zostaną zmiany w podstawie programowej.
Koszt uwzględniony w budżecie
W grudniu do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024, polegający na polegającej na zwiększeniu wartości wag dla uczniów lub słuchaczy należących do mniejszości niemieckiej, dla których nauka języka mniejszości jest realizowana w formie dodatkowej nauki tego języka.
Zobacz także:
Miało być 40 mln zł na Polaków w Niemczech. Rząd PiS zmienił plany
Koszt ujednolicenia w stosunku do wszystkich uczniów należących do mniejszości narodowej wymiaru godzin nauczania języka mniejszości narodowej realizowanego w formie dodatkowej nauki tego języka został uwzględniony w projekcie ustawy budżetowej na 2024 r.
PiS zmniejszył liczbę godzin
Zmniejszenie liczby godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, realizowanej w formie dodatkowej nauki języka, z trzech godzin do jednej godziny tygodniowo, nastąpiło z dniem 1 września 2022 r.
Towarzyszyły mu zmiany w podstawie programowej i zmniejszenie finansowa nauki języka niemieckiego jako ojczystego dla uczniów z mniejszości niemieckiej.
Jak przypomina „Gazeta Wyborcza” w marcu 2022 roku minister edukacji Przemysław Czarnek wydał dwa rozporządzenia, które zmniejszało wymiar nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny, pozostawiając wszystkim pozostałym mniejszościom trzy godziny.
Drugie rozporządzenie natomiast dotyczyło podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzając ograniczenie wydatków na naukę języka niemieckiego o blisko 40 mln zł.