Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy w tym roku do 3,5 proc. (w skali roku), a w 2025 roku niewykluczony jest 3,8-proc. wzrost PKB – takie prognozy przedstawili w poniedziałek analitycy PKO BP. Motorem wzrostu wciąż będzie krajowa konsumpcja, ale w przyszłym roku będziemy świadkami tak oczekiwanych przez ekspertów większych inwestycji.
/123RF/PICSEL
– Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku może przyspieszyć do 3,5 proc. – ocenił podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.
PKO BP. Optymistyczny scenariusz na drugą połowę bieżącego roku
– Uważamy, że polska gospodarka jest na dobrej drodze do tego, żeby wzrost gospodarczy przyspieszył do około 3,5 proc. w tym roku – powiedział Piotr Bujak.
– Naszą prognozę (…) wspierają ostatnie dane o PKB za drugi kwartał. Zaskakująco dobre, wysokie 3,2 proc. wzrostu w drugim kwartale upewnia nas, że te 3,5 proc. wzrostu w skali całego roku jest możliwe – dodał.
Reklama
„Wydatki konsumentów, wspierane wysoką dynamiką dochodów gospodarstw domowych, w drugiej połowie 2024 powinny rosnąć (r/r) w tempie nie mniejszym niż w pierwszej połowie 2024. Niemal dwucyfrowy może także pozostać wzrost spożycia publicznego” – napisali eksperci PKO BP w kwartalniku ekonomicznym.
Przypomnieli, że wzrost PKB w drugim kwartale 2024 przyspieszył do 3,2 proc. r/r (wobec 2,0 proc. r/r w pierwszym kwartale ’24, a poziom tzw. odsezonowanego PKB wzrósł o 1,5 proc. kwartał do kwartału (niemal dwukrotnie mocniej niż w pierwszym kwartale ’24).
/PKO Bank Polski S.A.
Eksperci PKO BP prognozują 3,8-proc. wzrost gospodarczy w 2025 roku
Pozytywna prognoza dotycząca wzrostu gospodarczego w bieżącym roku to nie wszystko. Ekonomiści PKO BP w opublikowanym w poniedziałek kwartalniku przypuszczają, że w przyszłym (2025 r.) wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie 3,8 proc. r/r, a do tradycyjnie napędzającej polski PKB indywidualnej konsumpcji dołączą wreszcie tak oczekiwane przez ekspertów inwestycje.
„W 2025 dynamika konsumpcji (zarówno prywatnej jak i publicznej) zacznie jednak przygasać (realna dynamika płac i świadczeń społecznych będzie wyraźnie niższa niż w tym roku), a równie ważnym czynnikiem wzrostu staną się inwestycje, do czego przyczyni się m.in. rozpęd w realizacji projektów finansowanych ze środków UE” – przewidują analitycy PKO BP.
„Realizowane będą inwestycje m.in. w transformację energetyczną, automatyzację, czy w zbrojenia. W 2025 przyspieszyć powinny również rządowe inwestycje w infrastrukturę drogową i elektroenergetyczną, zwłaszcza w obliczu potrzeb związanych z odbudową po powodzi” – dodają eksperci zwracając jednak uwagę na czynniki niepewności dla takich przewidywań, jakimi są choćby dekoniunktura w Niemczech (największy partner handlowy Polski) czy wojna w Ukrainie.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Szczerze o pieniądzach