Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – podano na stronie Prezydenta RP. Wcześniej Soboń pełnił funkcję wiceministra finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego.
/Tomasz Jastrzębowski /Reporter
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim” – napisano.
O tym, że Artur Soboń może trafić do zarządu Narodowego Banku Polskiego Interia Biznes informowała w tym artykule.
Tuż po decyzji prezydenta Artur Soboń podziękował na platformie X (dawny Twitter) za zaufanie prezesa NBP Adama Glapińskiego i zgodę premiera Mateusza Morawieckiego.
Reklama
„Kolejne 6 lat będę służyć Polsce PLN w banku centralnym, któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności” – napisał.
Artur Soboń pełnił funkcję wiceministra finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego.
Rozwiń
Kadencja członków zarządu NBP trwa sześć lat
Działalnością Narodowego Banku Polskiego kieruje zarząd NBP. W jego skład wchodzą: prezes NBP – jako przewodniczący oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów NBP.
Członkowie zarządu banku centralnego są powoływani i odwoływani przez Prezydenta RP na wniosek prezesa NBP. Kadencja członków zarządu banku trwa sześć lat i ta sama osoba nie może być członkiem zarządu NBP dłużej niż dwie kolejne kadencje.
Zarząd NBP realizuje uchwały Rady Polityki Pieniężnej oraz podejmuje uchwały w sprawach niezastrzeżonych w ustawie do wyłącznej kompetencji innych organów NBP. Do zakresu działania zarządu NBP należą m.in.: realizowanie zadań z zakresu polityki kursowej, nadzorowanie operacji otwartego rynku, ocena funkcjonowania systemu bankowego, analiza stabilności krajowego systemu finansowego, uchwalanie planu działalności i planu finansowego NBP.
W skład zarządu Narodowego Banku Polskiego oprócz powołanego w środę Artura Sobonia wchodzą: Adam Glapiński (prezes NBP); Marta Kightley (wiceprezes NBP – pierwszy zastępca prezesa NBP); Adam Lipiński (wiceprezes NBP); Marta Gajęcka; Paweł Mucha; Piotr Pogonowski; Rafał Sura oraz Paweł Szałamacha.
Artur Soboń nowym członkiem zarządu NBP. Co o nim wiadomo?
Artur Soboń jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie projektów europejskich UMCS w Lublinie oraz rachunkowości i finansów na KUL. Ukończył również studia doktorskie z ekonomii w Kolegium Nauk Społecznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Od 2001 r. związany z Urzędem Miasta Świdnik, początkowo kierował Wydziałem Strategii i Rozwoju, następnie od 2006 r. na stanowisku Sekretarza Miasta. W latach 2006-2010 radny powiatu i społeczny członek zarządu powiatu świdnickiego. W okresie 2010-2015 radny sejmiku województwa lubelskiego.
Od 2015 r. Poseł na Sejm RP. W ramach aktywności poselskich pełnił funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski oraz Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Lotników Polskich. Był członkiem komisji obrony narodowej i finansów publicznych.
Od 9.01.2018 r. do 14.11.2019 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialny m.in. za budownictwo oraz Program Polska Wschodnia 2014-2020. Następnie do 4.12.2019 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, resorcie które powstało z przekształcenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Od 2019 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnił funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Sprawował nadzór właścicielski w spółkach prawa handlowego w imieniu Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Od 8.10.2021 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Pełnomocnik Rządu ds. Rozwoju Lokalnego.
Następnie, od stycznia 2022 r. pełnił funkcję wiceministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL