Nie każdy zdaje sobie sprawę, że leczenie uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia niekoniecznie wiąże się z 21-dniowym pobytem w sanatorium według harmonogramu narzuconego przez Fundusz. W ramach leczenia ambulatoryjnego osoby mogą wybrać zarówno miejsce, jak i czas pobytu w sanatorium. Na czym polega leczenie ambulatoryjne i jak można samodzielnie wybrać datę i godzinę wizyty w uzdrowisku?
/ 123RF/PICSEL
Wyjazd do sanatorium na leczenie ambulatoryjne. Możesz wybrać lokalizację i datę
Osoby, które nie są w stanie lub nie chcą zobowiązać się do 21-dniowego pobytu w terminie ustalonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą zdecydować się na inne podejście do leczenia, znane jako leczenie ambulatoryjne . Ta opcja pozwala pacjentom samodzielnie wybrać spa i godzinę wyjazdu . Jednak z tego leczenia można skorzystać tylko wtedy, gdy wybrane spa ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i jest wyposażone w sprzęt do przeprowadzenia konkretnego wymaganego leczenia.
W przeciwieństwie do konwencjonalnego leczenia uzdrowiskowego, leczenie ambulatoryjne trwa od 6 do 18 dni , a sesje terapeutyczne odbywają się sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Osoba zainteresowana jest organizacją całego pobytu: musi pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu do i z uzdrowiska. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje konsultacje lekarskie i sesje fizjoterapeutyczne zgodnie z ustalonymi standardami (minimum trzy zabiegi dziennie, w tym jeden zabieg stymulujący z wykorzystaniem naturalnych materiałów terapeutycznych).
Gdzie można otrzymać leczenie ambulatoryjne?
Leczenie ambulatoryjne może odbywać się wyłącznie w wyznaczonych uzdrowiskach , a konkretnie w placówkach, które, jak wspomniano, mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lista uczestniczących placówek jest regularnie aktualizowana. Od 20 lutego 2025 r. leczenie ambulatoryjne jest dostępne w takich miejscowościach jak Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Rabka-Zdrój i Szczawnica.
Reklama
Jak uzyskać leczenie ambulatoryjne w sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?
Następnie pacjent składa skierowanie do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z wnioskiem o skorzystanie z leczenia ambulatoryjnego. Wniosek powinien zawierać wybrane uzdrowisko, nazwę placówki medycznej, planowaną datę rozpoczęcia leczenia oraz łączną liczbę dni leczenia.
Ważne jest, aby zauważyć, że ta forma leczenia może być wykorzystywana częściej niż standardowe leczenie uzdrowiskowe . Dokładniej rzecz biorąc, leczenie ambulatoryjne można uzyskać raz na 12 miesięcy, podczas gdy leczenie uzdrowiskowe jest dostępne raz na 18 miesięcy.
Czy można wybrać czas i miejsce zabiegów spa?
W przypadku tradycyjnego leczenia uzdrowiskowego, które trwa 21 dni i w ramach którego znaczną część kosztów (w tym część noclegów i wyżywienia) pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci nie mają możliwości samodzielnego wyboru miejsca ani terminu wyjazdu.
Przeczytaj także: Polacy nie wiedzą. Szybciej do sanatorium dostaniesz się przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Składając wniosek, możesz wyrazić preferencje dotyczące miejsca i czasu leczenia , ale pamiętaj, że są one jedynie informacyjne. Ostateczna decyzja należy do Narodowego Funduszu Zdrowia , który bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak dostępność w uzdrowiskach, profil leczenia dostosowany do stanu pacjenta i aktualny stan jego zdrowia.
WB
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News