W sytuacjach takich jak niebezpieczne okoliczności w kraju zamieszkania, wakacje, kradzież środków lub utrata bliskiej osoby, program „Odysseus” Ministerstwa Spraw Zagranicznych może pomóc w utrzymaniu komunikacji z osobami za granicą. Ministerstwo zachęca do korzystania z tego programu, przypominając, że rejestracja jest prosta, zajmuje tylko kilka minut i jest bezpłatna.
/ ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / East News
„Pamiętaj! Przed podróżą koniecznie zarejestruj się w systemie „Odysseusz” – dostępnym na stronie internetowej MFA. Osoby zarejestrowane otrzymają powiadomienia o zagrożeniach w kraju docelowym. W przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej w miejscu pobytu, usługa pomoże placówkom dyplomatycznym (ambasadom i konsulatom) skontaktować się z podróżnym, powiadomić go i zapewnić mu niezbędne wsparcie.
Program Odysseus. Jak się zapisać? Istnieją dwie metody
Zgłaszanie podróży jest opcjonalne, a do „Odyseusza” (https://odyseusz.msz.gov.pl/) można zapisać się na dwa różne sposoby. Osoby wybierające się na krótki wyjazd zagraniczny nie muszą tworzyć profilu. Wystarczy, że podadzą swoje dane, numer telefonu i adres e-mail na stronie internetowej programu. Powinny również wskazać osobę kontaktową w Polsce i swoje zakwaterowanie za granicą lub opisać etapy swojej podróży. „Raport będzie archiwizowany przez 14 dni po powrocie do kraju” – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Reklama
Osoby często podróżujące lub planujące dłuższy pobyt za granicą powinny założyć własny profil z hasłem na „Odyseusz”. Dotyczy to osób mieszkających w innych krajach przez ponad 6 miesięcy. „Sugerujemy utworzenie własnego konta, które umożliwi Ci aktualizację danych kontaktowych i sprawniejszą rejestrację nadchodzących podróży” – radzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Podróż trwająca dłużej niż 6 miesięcy musi zostać zgłoszona. Gminy czekają na informacje
Jeśli na koncie nie będzie żadnej aktywności przez co najmniej rok, Ministerstwo Spraw Zagranicznych skontaktuje się z daną osobą. Poprosi o aktualizację danych osobowych i kontaktowych. „Brak odpowiedzi na tę prośbę spowoduje automatyczne usunięcie konta” – wyjaśnia ministerstwo.
Zgodnie z prawem obowiązującym od końca marca (artykuł 36 ustawy o ewidencji ludności) osoby wyjeżdżające za granicę na okres dłuższy niż 6 miesięcy są zobowiązane do powiadomienia o wyjeździe i powrotu do lokalnego urzędu gminy. Powiadomienie to musi zostać dokonane najpóźniej w dniu wyjazdu. Można to zrobić osobiście, wypełniając formularz lub online. Korzystając z platformy ePUAP, wystarczy zaufany profil, kwalifikowany certyfikat lub e-dowód osobisty. Po powrocie należy to również zgłosić do urzędu gminy w ciągu 30 dni od przyjazdu.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News