Leszek Czarnecki musi sprzedać akcje Idea Bank Ukraina. Dają mu pół roku

Narodowy Bank Ukrainy zażądał zbycia akcji Idea Bank Ukraina przez Leszka Czarneckiego i Getin Holding. Jednym z powodów ma być „naruszenie reputacji biznesowej Leszka Czarneckiego”. NBU daje polskiemu biznesmenowi sześć miesięcy na zbycie akcji. Zdjęcie

Leszek Czarnecki (na zdj.) został wezwany przez Narodowy Bank Ukrainy do sprzedaży akcji Idea Banku Ukraina /Łukasz Kalinowski /East News

Leszek Czarnecki (na zdj.) został wezwany przez Narodowy Bank Ukrainy do sprzedaży akcji Idea Banku Ukraina /Łukasz Kalinowski /East News Reklama

Narodowy Bank Ukrainy żąda od Getin Holdingu i Leszka Czarneckiego zbycia akcji imiennych Idea Banku Ukraina – poinformowała spółka w komunikacie.

Narodowy Bank Ukrainy żąda wycofania się Leszka Czarneckiego z inwestycji w Idea Bank Ukraina

Jak podano, Komitet do spraw nadzoru i regulacji działalności banków, nadzoru nad systemami płatniczymi Narodowego Banku Ukrainy wydał decyzję w sprawie zastosowania wobec właścicieli znacznego pakietu akcji Idea Bank Ukraina „środków wpływu” w postaci żądania wobec Getin Holding zbycia 323.072.875 akcji imiennych IBU, a wobec Leszka Czarneckiego zbycia 145.318.179 akcji imiennych IBU.

NBU wyznaczył dla Getin Holdingu i Leszka Czarneckiego termin sześciu miesięcy na wykonanie zbycia akcji, licząc od dnia wydania decyzji. Decyzja jest wykonalna z chwilą jej wydania.

Reklama

„Naruszenie reputacji biznesowej” Leszka Czarneckiego powodem żądań NBU

Jak podano, podstawą wydania decyzji jest uznanie przez NBU, że do dnia jej wydania nie zostało usunięte stwierdzone decyzją NBU z 27 marca 2023 roku „naruszenie reputacji biznesowej Leszka Czarneckiego oraz Getin Holding” powstałe na skutek wydania 29 września 2022 roku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank.

„Zarząd emitenta informuje, że analizuje skutki prawne decyzji i optymalne działania w celu ochrony inwestycji w IBU zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa” – podał Getin Holding w komunikacie.

Getin Holding chciał pozostać dłużej w Ukrainie

Jeszcze miesiąc temu Getin Holding (obecnie jego główny biznes to właśnie Idea Bank Ukraina) zapewniał, że chciałby dłużej pozostać na rynku ukraińskim i kontynuować działalność. Jednak zarząd Getin Holdingu zdawał sobie sprawę, że wszystko będzie zależeć od decyzji NBU (Narodowy Bank Ukrainy), który wiosną 2023 roku podjął decyzję o czasowym zakazie wykonywania prawa głosu z akcji Idea Banku Ukraina przez Getin Holding przez okres jednego roku, w związku ze wspomnianą „utratą reputacji biznesowej” przez Leszka Czarneckiego.

Biznes Leszka Czarneckiego w rozsypce

Przypomnijmy: w 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku – biznesu założonego przez Leszka Czarneckiego. Ze „zdrowej” części tej finansowej instytucji utworzono VeloBank, a aktywa związane z kredytami frankowymi wydzielono (Getin Noble Bank ostatecznie zbankrutował).

VeloBank został niedawno przejęty przez amerykański fundusz Cerberus. W połowie kwietnia br. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała, że planuje kontrolę dot. VeloBanku w KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).

Dodajmy, że Leszek Czarnecki wciąż utrzymuje, że został bezprawnie wywłaszczony z majątku i będzie żądać odszkodowania. W ubiegłym roku w imieniu Czarneckiego Roman Giertych pozwał Skarb Państwa na ok. 1,5 mld zł. Do „wywłaszczenia” miało dojść w wyniku realizacji „planu Zdzisława” (według nagranej rozmowy Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF miała w trakcie niej paść propozycja „nie do odrzucenia” – sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów GNB).

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 78: Czy złożyłeś na siebie już donos podatkowy? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *