L4 po nowemu. Zmiany dla pracodawców, chorobowe ma od razu wypłacać ZUS

Rząd pracuje nad zmianami w wypłacaniu chorobowego. Szykuje się prawdziwa rewolucja dla pracodawców w Polsce. Co się zmieni? Już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego pracownika koszty ma ponosić ZUS. Zmiany zapowiedziano jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami. Zdjęcie

Nadchodzą duże zmiany w L4. Odczują je przede wszystkim pracodawcy /123RF/PICSEL

Nadchodzą duże zmiany w L4. Odczują je przede wszystkim pracodawcy /123RF/PICSEL Reklama

Zmiany w L4, już jako premier, potwierdził w styczniu Donald Tusk. – Chcemy, aby głównymi beneficjentami tych nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy – mówił lider KO na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. 

– Często zdarza się, że w firmie pracują tylko 2-3 osoby, a kiedy jedna z nich idzie na zwolnienie lekarskie, może to doprowadzić nawet do bankructwa takiej firmy – dodał szef rządu.

Zmiany w L4. Rewolucja dla pracodawców

Zmiany w L4 oznaczają prawdziwą rewolucję dla pracodawców w Polsce. W rządzie ruszyły już prace nad zmianami w zasadach wypłat świadczeń chorobowych i mogą one wejść w życie już niebawem – choć nie jest jeszcze znana dokładna data, kiedy prace dobiegną końca.

Reklama

Co się zmieni w L4? Fundamentalną zmianą jest to, że chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4.

Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni. 

Oznacza to, że zostanie przeniesiona odpowiedzialności za wypłatę świadczeń chorobowych już od pierwszego dnia L4 z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Od kiedy zmiany w L4?

Prace nad zmianami w L4 w rządzie ruszyły na początku roku – w styczniu Rada Ministrów przyjęła „informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności„. 

Choć nie ma jeszcze wiele informacji na temat szczegółowych regulacji, ani kiedy dokładnie wejdą one w życie, to KPRM poinformowała, że przepisy dotyczące nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Oznacza to, że zmian można się spodziewać najwcześniej w 2025 roku, a do tego czasu kwestie wypłaty środków z L4 pozostaną po staremu. 

Jak działa L4?

Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4 usprawiedliwia nieobecność pracownika oraz zwalnia z wykonywania pracy w danym okresie. Przysługuje osobom, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Pracownikowi płacącemu składki na ubezpieczenie chorobowe, zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne, przysługują w tym czasie świadczenia pieniężne.

Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. średniej z miesięcznych wynagrodzeń uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

100 proc. wynagrodzenia przysługuje pracownikowi, który jest zwolniony z wykonywania swoich obowiązków zawodowych z powodu wypadku w drodze do lub z pracy, bierze udział w badaniach jako dawca lub w procesie pobierania komórek, tkanek i narządów, lub doświadcza dolegliwości związanych z ciążą. 

W przypadku choroby lub innych dolegliwości pracownikowi przysługują 182 dni zwolnienia w ciągu roku. Jeżeli w tym czasie nie uda mu się dojść do odpowiedniej formy, ma szansę na świadczenie rehabilitacyjne na kolejne 12 miesięcy.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *