Tereny po byłej ponad 100-letniej Kopalni Makoszowy zostaną sprzedane – poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To pierwsza tego typu transakcja i i – jak zapewnia SRK – szansa na nowe miejsca pracy. Działki po dawnej KWK Makoszowy w Zabrzu zamierza kupić firma prowadząca działalność logistyczną.
/Urząd Miasta Zabrze /
Teren po byłej Kopalni Makoszowy po latach znowu ma zacząć tętnić życiem. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która przejęła nieczynną kopalnię i zarządza jej majątkiem, sprzeda prywatnemu inwestorowi sześć działek oraz budynki i budowle.
„Transakcja wpisuje się w zupełnie nową politykę SRK w kwestii gospodarowania majątkiem. W tym celu odblokowywane są pokopalniane tereny, aby spółka mogła aktywnie uczestniczyć w procesie sprawiedliwej transformacji regionu” – podała SRK w opublikowanym komunikacie.
Tereny po 100-letniej kopalni idą na sprzedaż
Umowę warunkową sprzedaży terenów po ponad 100-letniej kopalni węgla kamiennego Makoszowy w Zabrzu podpisano w środę 16 kwietnia. Jak poinformowała SRK nabywcą ma zostać jest STS LOGISTIC Sp. z o.o. – firma należąca do holdingu CLIP Group S.A.
Reklama
/Urząd Miasta Zabrze /
To grupa podmiotów prowadząca działalność logistyczną w zakresie magazynowania, transportu i usług towarzyszących, działająca między innymi w branży automotive.
W najbliższym czasie ma zostać podpisana finalna umowa sprzedaży. Fakt, że „inwestorem jest jeden z liderów w branży automotive”, ma stwarzać „szansę na nowe miejsca pracy” – zapewnia SRK.
Działki o powierzchni blisko 50 hektarów
Przedmiotem sprzedaży ma być teren o łącznej powierzchni blisko 50 hektarów. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaoferowała sześć działek o powierzchni blisko 30 ha, 31 budynków i budowli oraz drobną infrastrukturę. Z kolei JSW KOKS S.A. chce sprzedać dwie działki o łącznej powierzchni prawie 20 ha.
Jak podaje SRK to pierwsza sprzedaż łączona, poprzez zawarcie porozumienia z inną spółką sektora górniczego – w tym przypadku JSW KOKS S.A. „Celem takiego działanie jest racjonalne zagospodarowanie poprzemysłowego terenu” – podano w opublikowanym komunikacie.
Kopalnia Makoszowy powstała w 1906 roku – w 2016 r. zatrudniała 1387 osób. Poziomy wydobywcze zakładu umiejscowione były na głębokości 660 i 850 m. W granicach kopalni znajdował się obszar górniczy o powierzchni 28,4 km kw.
W 2015 r. kopalnia została przekazana SRK. Wydobycie węgla zakończono wraz z końcem 2016 r., a likwidacja zakończyła się w 2022 r. Pozostałości kopalni włączono w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL