Perspektywy światowej gospodarki wydają się pogarszać. Niedawne badanie Reutersa wśród ekonomistów na całym świecie wskazuje, że większość ekspertów postrzega wysokie lub bardzo wysokie ryzyko globalnej recesji w tym roku. Obawy te wynikają w dużej mierze z taryf Donalda Trumpa, które powodują narastającą niepewność i negatywnie wpływają na nastroje biznesowe.
/ ANNABELLE GORDON / AFP
Badanie Reuters przeprowadzono od 1 do 28 kwietnia tego roku. Wzięli w nim udział ekonomiści z prawie 50 różnych gospodarek na świecie , reprezentujący różne sektory (w tym urzędnicy banków centralnych).
Ryzyko globalnej recesji rośnie. Ekonomiści pozostają realistami
Łącznie 167 ekonomistów zostało zapytanych o prawdopodobieństwo globalnej recesji do 2025 r . Według Reutersa, 60% ankietowanych (101 ekspertów) sklasyfikowało ryzyko jako „wysokie” lub „bardzo wysokie” . Tymczasem 66 ekspertów uznało je za „niskie”, a czterech stwierdziło, że jest ono „bardzo niskie”.
Reklama
Agencja Reuters podkreśla, że żaden z ponad 300 ekonomistów zapytanych o wpływ taryf Donalda Trumpa na globalne nastroje biznesowe nie wskazał pozytywnego wpływu (co agencja opisuje jako „niezwykły konsensus” w takich badaniach). Zdecydowana większość, 92%, stwierdziła, że wpływ będzie negatywny. Tylko 8% uważało, że taryfy będą miały neutralny wpływ na globalne nastroje biznesowe (agencja zauważyła, że ten punkt widzenia pochodził głównie od ekspertów z Indii i innych rynków wschodzących).
Ekonomiści przewidują wolniejszy wzrost światowej gospodarki
Trzy czwarte ekonomistów, którzy przedstawili prognozy wzrostu globalnego PKB w 2025 r. , zrewidowało swoje szacunki w dół w badaniu kwietniowym . W rezultacie mediana prognoz wynosi obecnie 2,7% wzrostu, co stanowi spadek w stosunku do 3% przewidywanych w lutym .
Ponadto niedawno opublikowana prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewiduje, że światowy wzrost gospodarczy w roku 2025 wyniesie nieco więcej, bo 2,8%.
Ekonomiści biorący udział w badaniu obniżyli również swoje prognozy wzrostu dla poszczególnych krajów , przy czym mediana prognoz została dostosowana do 28 z 48 badanych krajów. Dla dziesięciu krajów mediana prognoz pozostała statyczna; dla kolejnych dziesięciu (w tym Argentyny i Hiszpanii) nastąpiła niewielka korekta w górę oczekiwań, głównie ze względu na korzystne czynniki krajowe, które miały wzmocnić wzrost PKB.
Czy cła Donalda Trumpa powodują zamieszanie w światowej gospodarce?
Krajobraz zewnętrzny pozostaje trudny , głównie z powodu taryf Donalda Trumpa . „To bardzo trudna sytuacja, jeśli chodzi o pozytywne nastawienie do wzrostu gospodarczego” — stwierdził Timothy Graf, szef strategii makroekonomicznych dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w State Street Financial Corporation. „Nawet gdybyśmy wyeliminowali taryfy dzisiaj, szkody wyrządzone przez USA byłyby nadal dość znaczne, szczególnie w odniesieniu do ich roli jako wiarygodnego uczestnika dwustronnych i wielostronnych porozumień obejmujących handel i wspólną obronę”.
Graf zauważył ponadto, że wzrosło ryzyko stagflacji w gospodarce światowej (przez stagflację rozumie się przedłużającą się fazę wysokiej inflacji połączoną ze wzrostem bezrobocia i stagnacją lub bardzo niskim wzrostem gospodarczym).
W tym kontekście Reuters podkreśla, że 19 z 29 banków centralnych objętych badaniem agencji nie spodziewa się powrotu inflacji do poziomów docelowych w tym roku (nieco mniejsza liczba, 15 banków, wyraziła podobnie pesymistyczną prognozę na rok 2026).
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News