Bezrobocie w Polsce wzrosło. To już pewne, są nowe dane

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze, ostateczne dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce w grudniu 2023 r. Potwierdziły one wstępny szacunek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) z początku stycznia, który wskazywał, że wzrosła ona po raz pierwszy od wielu miesięcy, do 5,1 proc. z 5,0 proc. w listopadzie. Zdjęcie

GUS podał najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. /Piotr Kamionka /Reporter

GUS podał najnowsze dane o stopie bezrobocia w Polsce. /Piotr Kamionka /Reporter Reklama

Odczyt na poziomie 5,1 proc. oznacza, że potwierdzony został pierwszy wzrost stopy bezrobocia od roku. Wcześniej przez sześć miesięcy (od czerwca do listopada) bezrobocie utrzymywało się na niezmienionym poziomie i wynosiło 5,0 proc. W styczniu 2023 roku stopa bezrobocia wzrosła z 5,2 proc. w grudniu 2022 roku do poziomu 5,5 procent. Następnie przez pierwsze półrocze bezrobocie stopniowo spadało.

Więcej bezrobotnych, mniej ofert pracy

Z tablic statystycznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 788,2 tys. wobec 773,4 tys. osób miesiąc wcześniej.

Reklama

GUS podał także, że w grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy mniej ofert pracy – 69,1 tys. wobec 78 tys. w listopadzie. Odzwierciedla to naturalny w końcówce roku spadek popytu na pracę.

Jak podkreślili w porannym raporcie ekonomiści banku PKO BP, wzrost stopy bezrobocia w grudniu o 0,1 pkt proc. to „naturalne zjawisko sezonowe”, które „nie oznacza zmiany korzystnego trendu”. 

„Stopa bezrobocia podniosła się w grudniu z 5,0 do 5,1 proc. Taka zmiana jest porównywalna do standardowych wahań sezonowych” – tak na platformie X skomentowali dane GUS ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). „Maleje liczba długotrwale bezrobotnych, choć po części związane jest to z demografią. Rośnie natomiast liczba osób, które mają problem z wejściem na rynek pracy” – zauważyli eksperci.

Rozwiń

Bezrobocie w Polsce może lekko wzrastać

Jednocześnie ekonomiści z PIE zwracają uwagę, że dane GUS „wskazują na niewielkie ryzyko trwałego wzrostu bezrobocia”.

„Nadchodzące miesiące przyniosą wzrost stopy bezrobocia do 5,3 proc.” – przewidują. „Część zmian będzie związana ze zwolnieniami – spowolnienie gospodarcze oraz zastój w przemyśle zmuszają firmy do ograniczania zatrudnienia. Taki obraz potwierdzają m. in. dane REGON, które wskazują, że liczba małych i średnich firm od grudnia 2022 r, zmalała o kolejno 1,2 i 0,7 proc. – podmioty te zredukowały działalność i spadły do niższej kategorii w klasyfikacji. Tendencje te prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez I kwartał, choć nie powinny być dotkliwe.”

W założeniach makroekonomicznych do budżetu na 2024 r. rząd Donalda Tuska prognozuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,2 proc. na koniec 2024 roku. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej ma zaś wzrosnąć o 1,2 proc. w efekcie spodziewanego zwiększenia popytu na pracę wobec szybszego tempa wzrostu gospodarczego.

O tym, jak w 2024 r. będzie wyglądał rynek pracy w Polsce, pisaliśmy szczegółowo tutaj. Z perspektywy pracownika ważny jest spodziewany wzrost wynagrodzeń – zdaniem Jakuba Rybackiego, kierownika Zespołu Makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost płac w 2024 r. będzie dwucyfrowy. PIE szacuje, że średnio wyniesie on 10,3 proc.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 64: Czy prawnicy zaczęli uważać się za bogów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *