Producent mebli Forte przeprowadzi zwolnienia. Pracę straci 237 osób

Wiadomo już, ilu pracowników zwolni duży polski producent mebli, Grupa Forte. Pierwsze informacje o zwolnieniach pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku. Powód? Trudna sytuacja finansowa i zastój na rynku – Polacy, między innymi z powodu wysokiej inflacji, wstrzymują się z zakupem nowych mebli. Zdjęcie

Polski producent mebli, Grupa Forte, zwolni 237 pracowników /SATOSHI OGA / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP /

Polski producent mebli, Grupa Forte, zwolni 237 pracowników /SATOSHI OGA / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP / Reklama

Redukcja zatrudnienia obejmuje łącznie 237 pracowników zatrudnionych w podmiotach wchodzących w skład Grupy – poinformował zarząd Forte. Koszty z tym związane wyniosą około 3 mln zł – wynika z opublikowanego raportu giełdowego. 

Grupa zapewnia, że przeprowadzona restrukturyzacja pozwoli na redukcję kosztów osobowych w skali roku o około 16 mln zł

Grupa Forte zwolni 237 pracowników. Polski producent mebli z gorszymi wynikami

Redukcja zatrudnienia w Grupie może być wynikiem gorszych wyników finansowych. We wtorek zarząd Fabryki Mebli Forte opublikował wstępny raport o wynikach osiągniętych za 9 miesięcy roku obrotowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2023 i kończącego się 31 marca 2024 roku.

Reklama

Jak wynika z opublikowanej informacji, przychody wyniosły 758 mln zł w stosunku do 918 mln zł w okresie porównawczym 2022 roku, a więc były niższe o 18 proc. rok do roku

Według szacunków spadła również EBITDA, czyli zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań. Mowa o 56 proc. spadku w okresie od 1 października do 31 grudnia 2023 roku, do 22 mln zł. Przychody wyniosły 282 mln zł i były 16 proc. niższe w analogicznym okresie rok wcześniej. 

W okresie dziewięciu miesięcy szacowana strata EBIT wyniosła 4 mln zł, co stanowi znaczne pogorszenie w porównaniu do zysku w wysokości 56 milionów złotych z analogicznego okresu poprzedniego roku. Dodatkowo, w ciągu trzech miesięcy od 1 października do 31 grudnia 2023 roku, spółka odnotowała zysk EBIT (przed odliczeniem podatków i odsetek) w wysokości 8 mln zł, co jest również niższą wartością w porównaniu do 35 mln zł zysku zanotowanego w tym samym okresie poprzedniego roku. 

Jak podała Grupa Forte „negatywny jednorazowy wpływ na EBIT III kwartału roku obrotowego 2023-24 miało utworzenie rezerwy na koszty redukcji zatrudnienia w kwocie 3 mln zł”. „Pierwotnie spółka zakładała, szacując bardzo ostrożnie, utworzenie rezerwy na koszty związane z redukcją zatrudnienia w Grupie Kapitałowej w wysokości 7 mln zł, o czym informowała w raporcie bieżącym nr 15/2023 z dnia 3 listopada 2023 r. Rzeczywisty koszt związany z redukcją zatrudnienia w Grupie Forte wyniesie ok. 3 mln zł” – możemy przeczytać w raporcie giełdowym. 

Spadek popytu na meble. Polacy nie kupują nowych krzeseł i szaf

Z pierwszego komunikatu o planowanych zwolnieniach w Forte, opublikowanego w listopadzie, wynikało, że za redukcją zatrudnienia stoi znaczący spadek pobytu na meble i powiązana z tym wysoka inflacja. „Firma staje przed koniecznością podjęcia działań mających na celu poprawę efektywności operacyjnej i kosztowej oraz koniecznością dostosowania poziomu kosztów zatrudnienia do obecnej sytuacji finansowej i rynkowej emitenta” – podano w komunikacie.

Decyzja zarządu o przeprowadzeniu zwolnień grupowych ma być jednym elementów szerszego programu oszczędnościowego mającego na celu dostosowanie kosztów spółki do obecnej sytuacji rynkowej

Spółka zapowiedziała, że proces zwolnień grupowych zostanie przeprowadzony z dbałością o pracowników, dla których przewidziano szereg działań wspierających. 

Fabryka mebli Forte to przedsiębiorstwo z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej, zajmujące się produkcją mebli od 1992 roku. Jak wynika z danych ze sprawozdania finansowego za rok 2022/2023, na koniec marca 2023 roku Forte zatrudniało niewiele ponad 2550 pracowników, przy czym pion produkcji to zdecydowana większość – 1770 osób.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *