Bezrobocie w Polsce najniższe w całej UE. Równie dobry wynik mają Czesi

Polska może się pochwalić najniższą stopą bezrobocia wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, na poziomie 2,9 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Palmę pierwszeństwa dzielimy z Czechami. Zdjęcie

Polska może się pochwalić najniższym bezrobociem w całej UE /Arkadiusz Ziółek /Reporter

Polska może się pochwalić najniższym bezrobociem w całej UE /Arkadiusz Ziółek /Reporter Reklama

Stopa bezrobocia w Polsce, liczona według metodologii Eurostatu, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w marcu 2024 r. 2,9 proc. – tyle samo, co w lutym. Jest to najniższy wynik w Unii Europejskiej. Taki sam poziom stopy bezrobocia odnotowały Czechy.

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła w marcu 515 tys. wobec 516 tys. w poprzednim miesiącu.

Stopa bezrobocia w Polsce znacząco niższa niż w strefie euro i całej Unii

Na tle strefy euro wynik Polski prezentuje się imponująco – w marcu 2024 r. stopa bezrobocia w krajach unii walutowej (po dostosowaniu sezonowym) wyniosła 6,5 proc., bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Rok do roku bezrobocie w strefie euro zmalało zaś o 0,1 pkt proc. – podał Eurostat.

Reklama

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 6,0 proc., co oznacza spadek o 0,1 proc. wobec poprzedniego miesiąca i stabilizację w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Według polskiego Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który posługuje się własną metodologią, w marcu stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju spadła do 5,3 proc. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 822 tys. osób – o 24,7 tys. mniej niż rok temu.

Polska ma niskie bezrobocie, ale i popyt na pracowników jest niski

Ale niskie bezrobocie nie oznacza, że każdemu mieszkańcowi Polski łatwo jest znaleźć pracę. Jak zauważają w komentarzu analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), zapotrzebowanie na nowych pracowników w Polsce „wciąż pozostaje niskie”. „GUS wskazuje, że w marcu powstało 88 tys. nowych ofert pracy, jest to o 9,1 proc. mniej niż rok temu. Liczba nowych ofert w urzędach pracy utrzymuje się od 1,5 roku na zbliżonym poziomie, pomijając wahania związane z pracami sezonowymi” – piszą ekonomiści.

„Jednocześnie przewidywania odnośnie do przyszłego zatrudnienia poprawiają się prawie we wszystkich branżach. Proces zwiększania zatrudnienia prawdopodobnie będzie nieco opóźniony względem poprawy aktywności gospodarczej w tym roku” – dodają.

Analitycy PIE spodziewają się, że stopa bezrobocia w Polsce pozostanie na zbliżonych poziomach do końca 2024 roku. Jak podkreślają, w najbliższych miesiącach widoczny będzie spadek liczby bezrobotnych w stosunku do pierwszych miesięcy roku. Będzie to naturalną konsekwencją większego zapotrzebowania na pracowników w branżach polegających na pracownikach sezonowych – rolnictwie, sadownictwie, hotelarstwie czy gastronomii.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Wielka transformacja energetyczna Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *