Pieniądze przeznaczone na rachunki za prąd są coraz większe. Warto znać proste triki, które obniżą kwotę należności za zużycie energii elektrycznej. Energa przekonuje, że „obniżenie rachunków za prąd jest możliwe” i wcale nie wymaga ono wielkich inwestycji, a skupieniu się na codziennych zachowaniach w domu. Małe zmiany przyniosą ze sobą wielkie oszczędności.
/Bartłomiej Magierowski /East News
Rachunki za prąd to temat, który w ostatnim czasie pojawia się niemal wyłącznie w kontekście wysokich należności. Energa, jeden z operatorów sprzedających energię elektryczną, na swojej stronie internetowej pod hasłem „Zielone pojęcie” porusza temat oszczędzania. „Wystarczy przestrzegać kilku zasad i podjąć odpowiednie działania” – czytamy w specjalnym poradniku. 7 zachowań wdrożonych do codziennego życia zaowocuje ostatecznym obniżeniem rachunków za prąd.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Rachunki za prąd będą niższe i nie będzie to okupione kosztownymi inwestycjami jak na przykład instalacja paneli fotowoltaicznych i korzystanie z energii słonecznej. Energa wyjaśnia, że 7 drobnych nawyków doprowadzi do odczuwalnych zmian w rachunkach za zużytą energię elektryczną.
„Budowanie nawyków, które pozwolą ograniczyć zużycie prądu, opłaca się z kilku powodów. Przekłada się to nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale również na zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny. Choć początki bywają trudne, twój wysiłek nie pójdzie na marne” – czytamy w poradniku „Zielone pojęcie” Energii.
Reklama
Nie będzie zaskoczeniem, iż jedną z głównych propozycji jest racjonalne używanie tzw. pożeraczy prądu. Wśród domowych urządzeń pobierających najwięcej energii elektrycznej, a więc bezpośrednio zwiększających rachunki za prąd wyznaczono płytę indukcyjną (zużycie średnio 748,25 kWh rocznie), piekarnik elektryczny (zużycie średnio 496,4 kWh rocznie) oraz lodówkę (zużycie średnio 270 kWh rocznie).
Energa nie tylko swoim klientom radzi, aby korzystać z domowych sprzętów w przemyślany sposób, a więc między innymi włączać zmywarkę tylko wtedy, gdy jest ona pełna, podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce zamiast w piekarniku elektrycznym, czy gotowanie w czajniku elektrycznym tylko takiej ilości wody, jaka jest potrzebna.
„Jeżeli posiadasz dwustrefową grupę taryfową domowe czynności, które zużywają najwięcej prądu, np. pranie, suszenie prania, wykonuj w „tańszych” godzinach, zgodnie z taryfą energii elektrycznej, z której korzystasz” – dodaje Energa w poradniku.
Proste triki na mniejsze rachunki za prąd
To jednak dopiero początek rad, które pomogą zaoszczędzić pieniądze wydawane dotychczas na regulowanie należności za zużytą energię elektryczną. Rachunki za prąd zmiejszysz także dzięki:
- wymianie tradycyjnych żarówek na LEDY-y,
- wyłączaniu światła w pokojach, gdzie aktualnie nie przebywasz,
- wyłączaniu sprzętów na noc.
Nietypową radą dotyczącą trików na obniżenie rachunków za prąd jest przemyślenie tego, jak gotujemy posiłki. Energa wyjaśnia, że gotując jedzenie pod przykryciem, dochodzi do skrócenia czasu przygotowania potrawy, a to pozwala na zaoszczędzenie nawet do 30 proc. energii elektrycznej. Podobny efekt, którego skutki odczujesz w dłuższym okresie w wysokości rachunków za prąd, jest zrezygnowanie z otwierania piekarnika podczas pieczenia.
Ważne jest również to, aby grupa taryfowa, z której korzystamy w ramach umowy z dostawcą energii elektrycznej, była dostosowana do trybu życia. Osoby, które gotują, piorą i prasują głównie w weekendy, powinny korzystać z grupy taryfowej oferującej „tańszy prąd”.
Ogrzewanie nie jest obojętne dla rachunków za prąd
Zgodnie z danymi GUS przywołanymi przez Energę, w Polsce gospodarstwo domowe zużywa średnio 1996 kWh rocznie. Jednym z elementów wpływających na te dane jest to, jak ogrzewamy dom i w jaki sposób podgrzewamy wodę. Skupienie się na tej kwestii sprawi, że pieniądze znikające z domowego budżetu będą mniejsze.
Wśród trików na niższe rachunki na prąd jest wyłączanie ogrzewania, gdy wychodzimy z domu. Natomiast w przypadku osób mających piec gazowy polecane jest zaprogramowanie urządzenia tak, by włączał się on niedługo przed powrotem domowników, aby nie ogrzewać pustych pokoi. Innym sposobem na obniżenie rachunku za prąd jest wykorzystanie tego, jak świeci słońce i jak zorientowane jest nasze mieszkanie. „Jeżeli masz słoneczne mieszkanie lub dom, odsłoń zasłony. Pozwól promieniom słońca dotrzeć do wnętrza” – wyjaśnia Energa w poradniku.
Kluczowe dla wysokości rachunków za prąd jest również świadomość, że wietrzenie pokoi nie powinno być powiązane z ich wyziębianiem. Dobrym nawykiem będzie otwieranie okien na oścież i wietrzenie intensywne, lecz krótkie. Warto także wówczas zakręcić ogrzewanie, tak by piec nie starał się wyrównać temperatury pomieszczenia.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL