Planując wyjazd za granicę na wakacyjny urlop, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym na wypadek nagłych sytuacji. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pomocy lekarskiej, dlatego zawsze warto być odpowiednio przygotowanym. Pomoże nam w tym karta EKUZ, która daje bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej za granicą. Jak wyrobić kartę EKUZ i kiedy może się przydać?
/Anna Golaszewska /East News
Co to jest karta EKUZ? W jakich krajach obowiązuje?
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która daje dostęp do niezbędnych świadczeń zdrowotnych za granicą, które nie mogą zostać odroczone do momentu powrotu do kraju. EKUZ daje nam więc bezpieczeństwo, gdy podczas wakacji za granicą, musimy skorzystać z nagłej pomocy lekarskiej, m.in. wizyt u lekarza rodzinnego, opieki szpitalnej, konsultacji specjalistycznych oraz refundacji leków.
Karta EKUZ ważna jest na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także na terytoriach zamorskich francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska), na terytoriach portugalskich (Azora i Madera) oraz hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).
Reklama
Jak działa karta EKUZ?
Jeżeli posiadamy kartę EKUZ, to mamy prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Oznacza to, że jeśli np. we Francji obywatele kraju muszą z własnej kieszeni dopłacić 30 proc. do wizyty lekarskiej, to wówczas karta EKUZ nie pokryje tego kosztu i my sami będziemy musieli go ponieść.
Z karty EKUZ możemy skorzystać w sytuacji, gdy w trakcie pobytu za granicą, musimy skorzystać z pomocy lekarza w nagłym przypadku. Warto wiedzieć, że karta EKUZ nie obejmuje leczenia planowanego. Aby skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach karty, musimy udać się do placówki, która honoruję karty EKUZ, dlatego przed wizytą zawsze należy upewnić się, czy dany lekarz realizuje świadczenia w jej ramach.
Najczęściej rozliczenie kosztów leczenia za granicą odbywa się między instytucjami opieki zdrowotnej, bez udziału pacjentów. Niekiedy może jednak zdarzyć się, że będziemy musieli samodzielnie zapłacić za pomoc lekarską, a po powrocie do kraju, będziemy mogli złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć online przez Internetowe Konto Pacjenta, moje IKP lub ePUAP, osobiście w wybranym oddziale NFZ, drogą pocztową lub mailem, wysyłając email do wojewódzkiego oddziału NFZ.
W przypadku, gdy wniosek o kartę składamy osobiście, dostajemy ją od ręki. W pozostałych sytuacjach wyrobienie karty zajmuje około 5 dni, choć czas ten może się przedłużyć. Kartę EKUZ możemy odebrać osobiście lub otrzymać ją pocztą.
Jak długo ważna jest karta EKUZ?
Czas ważności karty EKUZ zależny jest od indywidualnego przypadku. W przypadku osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą lub rolniczą działalność gospodarczą termin ważności karty EKUZ wynosi 5 lat.
W przypadku dzieci i młodzieży karta ważna jest do momentu uzyskania przez nie 18. roku życia. Najdłużej karta EKUZ ważna jest w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i pobierają emeryturę, bo wynosi aż 20 lat.
EKUZ czy ubezpieczenie podróżne – co wybrać?
Wyjeżdżając za granicę, najlepiej mieć ze sobą nie tylko kartę EKUZ, ale również wykupione ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego? Choć karta EKUZ daje nam dostęp do świadczeń zdrowotnych na terenie danego kraju, to nie pokrywa ona wszystkiego, m.in. kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem, ubezpieczenia na wypadek śmierci czy akcji ratowniczych. Wszystkie ww. i wiele więcej sytuacji pokrywa natomiast ubezpieczenie turystyczne.
Co więcej, jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie podróżne, to możemy skorzystać z pomocy lekarskiej w dowolnej placówce, co jest również dużym uproszczeniem, ponieważ wówczas nie będziemy musieli poświęcać czasu na szukanie placówki, która honoruje kartę EKUZ, a takich placówek, jest znacznie mniej.
WG
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News