Sondaż: Czy NATO i Polska powinny strącać rosyjskie rakiety nad Ukrainą?

„Czy Pani/Pana zdaniem państwa NATO – w tym Polska – powinny strącać rosyjskie pociski nad zachodnią Ukrainą, gdyby istniało prawdopodobieństwo, że mogą one dotrzeć na polskie terytorium?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Czy NATO i Polska powinny strącać rosyjskie rakiety nad Ukrainą? - INFBusiness

Czy polskie zestawy przeciwrakietowe będą strącać pociski nad Ukrainą?

Foto: PAP, Paweł Supernak

Temat strącania rosyjskich pocisków nad Ukrainą pojawił się w trakcie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, w przededniu szczytu NATO w Waszyngtonie.

Donald Tusk o strącaniu rosyjskich rakiet nad Ukrainą: Logiczne, ale potrzeba współpracy w ramach NATO

Po podpisaniu umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Polską Zełenski na konferencji prasowej w Warszawie mówił, że jest ona „bardzo ambitna”. Ukraiński prezydent zdradził, że w dokumencie są zapisy dotyczące przeciwdziałania lotniczym atakom rosyjskim, które mogą zmierzać w kierunku Polski.

O strącanie rosyjskich pocisków nad Ukrainą pytano w czasie konferencji Donalda Tuska.

– Od dłuższego czasu rozmawiamy o tej idei, która zresztą narodziła się w Polsce, idei reagowania NATO na ataki rakietowe, jeśli chodzi o rakiety, pociski, które zmierzają w stronę Polski, a są jeszcze nad terytorium Ukrainy, z tym zamysłem, aby próbować je zestrzelić nie czekając, aż wlecą na terytorium natowskie, tylko jeszcze nad ziemią ukraińską. Wydaje się to absolutnie logiczne. Polska była pierwszym krajem, który zaczął z Ukrainą o tym rozmawiać – stwierdził szef rządu dodając jednak, że „potrzebujemy tutaj jednoznacznej współpracy w ramach NATO, ponieważ tego typu akcje wymagają jednak takiej wspólnej odpowiedzialności natowskiej”.

Pytany o sprawę rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller mówił, że Polska może zgłosić postulat w tym zakresie w czasie szczytu NATO w Waszyngtonie. Ostrożnie wypowiadał się, obecny na szczycie, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. – To że Ukraińcy o tym mówią, mówią o tym od dawna, mówią o krajach NATO. Jest dla mnie rzeczą naturalną. Ukraina będzie mówić dużo wyżej niż będzie mogła osiągnąć. I to jest trochę tak w tym przypadku — mówił. – Jeśli by taka decyzja była to może być to decyzja tylko sojusznicza. Nigdy to nie będzie decyzja indywidualna Polski — dodał. 

W czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą doszło już do kilku incydentów, gdy — w czasie ataku rakietowego Rosji na cele na wschodniej Ukrainie — rosyjskie rakiety naruszały polską przestrzeń powietrzną. Najpoważniejszy taki incydent miał miejsce w grudniu 2022 roku, gdy rosyjska rakieta Ch-555 wleciała do Polski i spadła w lesie w okolicach Bydgoszczy. W ostatnich miesiącach Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych regularnie informuje o podrywaniu polskich myśliwców w czasie zmasowanych ataków powietrznych Rosji na Ukrainę.

Sondaż: 63 proc. mężczyzn za strącaniem rakiet nad Ukrainą, jeśli zmierzają w stronę Polski

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem – NATO – w tym Polska – powinny strącać rosyjskie pociski nad zachodnią Ukrainą, gdyby istniało prawdopodobieństwo, że mogą one dotrzeć na polskie terytorium.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 57,5 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 18,3 proc. respondentów.

Zdania w tej sprawie nie ma 24,2 proc. badanych.

– Strącanie pocisków zagrażających polskiemu terytorium popiera niemal 2/3 mężczyzn (63%) i częściej niż co druga kobieta (53%). Aprobata dla takiego postępowania wzrasta wraz z wiekiem (49% – osoby do 24 roku życia, 60% – osoby powyżej 50 roku życia). Częściej niż pozostali pomysł akceptują respondenci, których dochód przekracza 7000 zł netto (67%) oraz mieszkańcy wsi (63%) – komentuje wyniki sondażu Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9.07-10.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

Rating: 5.00/5. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *